Lise Kayıtları Ne Zaman Başlıyor 2014 2015

Liselere nasıl kayıt yapılacak gibi birçok soru akıllarda gezinmektedir. 2018 2019 eğitim öğretim yılı için lise kayıtları nasıl yapılacak,lise kayıt tarihi ne zaman,lise kayıt evrakları nelerdir gibi birçok soru akıllarda var. Bu yazımızda kayıt nasıl yapılır sorusuna istediğiniz cevap mevcut.

 

TEOG Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından önce tercihler ardından da gözler lise kayıt işlemlerine çevrildi. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı için Lise kayıtları nasıl yapılacak ve lise kayıt işlemleri ne zaman başlayacak. Lise Kayıt İşlemleri,Lise Kayıtları Ne Zaman Başlayacak,Lise Kayıtları Başvuruları,Lise Kayıtları İçin Gerekli Evraklar 2014

TERCİH İŞLEMLERİ
a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler taban puan uygulaması olmadan yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecektir. Tercihler öğrenci/veli tarafından, https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı ortaokuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecektir. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacaktır. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacaktır.

LİSE KAYIT İŞLEMLERİ VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır. Okul tercih kodlarına göre oluşturulacak A grubu tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre öğrenci velisi tarafından 31 Temmuz-08 Ağustos 2014 tarihleri arasında en fazla 15 (onbeş) tercih olmak üzere yapılacaktır.

Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 (dört) okul türü zorunlu olarak seçilecektir. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için; okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak yapacaktır. (08 Ağustos 2014 saat 17:00’ye kadar)

Yurt dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayan öğrenciler hariç, “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu” ve “Tercih Başvuru Bilgileri Formu” telefon, posta, faks, e-posta v.b. iletişim araçları ile Bakanlığımıza gönderilmeyecektir.

b) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylanmadan önce elektronik ortamda yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı andan itibaren öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.

c) Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme ekılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacaktır.

ç) Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
d) Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlemler ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden yapılacaktır.

e) Tercih başvurusu 1 (bir) kez yapılacaktır. Başvuru işleminden sonra değişiklik yapılamayacaktır.

f) Öğrenci nakil işlemleriyle ilgili bilgiler bu kılavuzun II. bölümünde açıklanmaktadır.

20 yorum

  1. bu ne yaa başlık “lise kayıtları ne zaman başlıyor” yazıda da nasıl tercih yapılacağını anlatıyo harbiden lise kayıtları ne zaman başlıyo bilen varsa söylesin:( neyse yarın da tercih sonuçları açıklanıyor umarım herkes arzu ettiği liseye gider :) :) :) BIZIM İÇIN LISE YİLLARİ BAŞLİYOR OLEYY:):):)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.