Liderliğin Anlamı

Liderlik kelimesi günlük hayatımızda ve özellikle iş hayatında oldukça sık kullanılan bir kelimedir. Liderliğin sözlük anlamı; “yönetimde bir yetkiye ve etkiye sahip olan kişi, önder, şef; bir partide ya da örgütte en üst makamda yönetimle ilgili görevlere sahip olan kişi veya bir yarışma sırasında takımın ya da yarışmacıların başında bulunan kişi”dir.

Yukarıda da açıkladığımız anlamlara baktığımızda liderlik kelimesinin geniş bir anlam dağarcığına sahip olduğunu görüyoruz. Örneğin; bir iş yerinde bir grup iş bölümü yaptığında bu iş grubundan sorumlu bir kişi bulunabilir ve bu kişiler de “Lider” olarak isimlendirilebilir. Aynı şekilde bir yarışma grubunda, bir çalışma takımında ya da bir futbol takımında o gruplardan sorumlu ya da o gruplardaki en yetkili kişi aslında bir nevi lider özelliklerini taşır çünkü o grup içindeki en yetkili kişi hatta o grubu yönlendiren kişi liderdir.

 

Liderliğin Anlamı Nedir Kısaca Açıkladığımız Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.