Leyleğin Ömrü Laklakla Geçer Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda günlük yaşantıda sıkça kullandığımız ‘ Leyleğin ömrü laklakla geçer ‘ atasözünün anlamına değineceğiz.

Bu atasözü işi, gücü olmayan kimselere ithaf edilmiştir. Bu tür kimseler zamanının kıymetini bilemez. Zamanının kıymetini ancak sorumluluk bilinci olan, çalışkan kimseler bilir. Böylelerinin boşa harcayacak bir saniyeleri bile yoktur. Bir saniyeleri dahi oldukça değerlidir. Aylak kişi ise zamanını gevezelikle, çene çalmakla, boş boş işlerle geçirir.

Aylak, işsiz-güçsüz kişi, bir iş yapmak istemeyen kişi zamanını boş ve anlamsız konuşmalarla doldurur. Çene çalmaktan başka bir işe yaramayan bu kimselerle birlikte zaman geçirmek zülum gibidir. En az onlar zararlı çıkılır.

Aylak kişiler zamanlarının çoğunu konuşmaya harcarlar. Oysa ki konuştukları çok değersiz şeylerdir. Yaptıkları bu gevezeliklerinden hiçbir fayda elde edilmez. Aksine zaman boşa tüketilmiş, yapılması gereken işler yarım kalmış olur.

Hiçbir iş yapmadan ileride yapacağı işleri anlatan; ama hiçbirini yapmaya yeltenmeyen pek çok insanlar vardır. Bu tarz insanlar başkalarını meşgul etmekten başka bir iş yapmazlar. Tek kabiliyetleri boşa zaman harcamaktır. Bu türden kişilerin çenesine takılarak zamanımızı boşa harcamamalıyız. Boş konuşmayı ve atıp tutmayı kendine huy edinen kişilerden uzak durmalıyız. Onların zararlarına ortak olmamalıyız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.