Levha Hareketleri ve Etkileri

Levha hareketleri nelerdir, levha hareketleri konu anlatımı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Levha hareketlerinde ana madde adından da anlaşılacağı gibi yer altındaki levhalardır. Levha hareketlerinin diğer bir adı da levha tektoniğidir. Levha hareket teorisi kapsamında Yer’in en dış bölümü iki kısımdan meydana gelmektedir. Bu iki kısımdan birisi yer kabuğunu saran litosfer ve mantonun katılaşan alanıdır. Bu kısmın altında ise astenosfer katmanı bulunmaktadır. Astenosfer kısmı aşırı derecede viskoziteli olan bölümdür.

Litosfer, astenosfer kısmının üzerinde teknonik levhalar şeklinde yüzer. Bu levha plakaları birbirlerine temas ederken üç farklı temas yöntemi görülmektedir.

Levha hareketleri;

– Yaklaşma

– Uzaklaşma

– Yan yana kayma

Şunu da söylemek gerekir ki levhaların birbirleri ile temas ettiği noktalarda deprem, volkanik faaliyet, dağ oluşumu, okyanus dibi hendekler gibi olaylar meydana gelmektedir.

Ana Levhalar;

Afrika levhası; Afrika kıtasını kaplar.

Antarktik levhası; Antartika kıtasını kaplar.

Avustralya levhası; Avustralya kıtasını kaplar.

Avrasya levhası; Asya ve Avrupa kıtasının tamamını kaplamaktadır.

Kuzey Amerika levhası; Kuzey Amerika ve kuzey-doğu Sibirya bölgesini kaplamaktadır.

Güney Amerika levhası; Güney Amerika kıtasını kaplar.

Büyük Okyanus levhası; Büyük okyanusu kaplar.

Ayrıca bu saydığımız levhalar dışında küçük ama önemli levhalar da vardır. Bunlar; Hint levhası, Arabistan levhası, Karaip levhası, Nazka levhası, Skotia levhası ve Anadolu levhasıdır.

Levha Hareketleri Nelerdir, Levha Hareketleri Nedenleri, Levha Hareketleri Nasıl Gerçekleşir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.