Léon Foucault

Ünlü arama motoru Google yaşadığımız gezegen olan Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünü ve etkileşimini gösteren Foucault sarkacı icadının sahibi Fransız Fizikçi ve Bilim Adamı Léon Foucault için  çok özel bir Doodle hazırladı.İşte Léon Foucault özel hazırlanan Doodle.

Pek çok kullanıcı bu Doodle’da nedir diye sorgulayabilir ? Fakat yaşadığımız dünyanın kendi etrafında döndüğünü nereden öğrendik biliyor musunuz ? Bu olayın keşfi Fransızların Dünyaca ünlü Filozofu olan Léon Foucault’a aittir. Foucault sarkacı ismi de buradan gelmektedir.

Fransız Léon Foucault, 18 Eylül 1819 tarihinde Fransa’nın başkenti olan Paris’te doğmuş ve daha sonra kendini Dünya Bilimine adamıştır.

Léon Foucault’un buluşu bir tek foucault sarkacıyla sınırlı değildir öyle ki; ışığın hızını ilk olarak bilimsel olarak ölçülmesini sağlayanda o dur.Halen ışık hızının yüzde 94’lük kısmını onun sayesinde ölçebiliyoruz.Ayrıca Ay’da bulunan Foucault krateri de ünlü fizikçiden ismini almıştır.

Dünya biliminde bir çok ödüle sahip Léon Foucault’un ayrıca 2 tane de dev bilim ödülü bulunuyor ve bu eserlerin isimleri ise , 1885 yılında Copley Madalyası ve Légion d’Honneur ödülü olarak biliniyor.Yaptıklarından anlaşılıyor ki Léon Foucault dünya bilimine ismini altın harfler ile yazdıran bir bilim insanıdır
Jiroskop cihazının mucidi olan ünlü filozof ömrüne bir çok buluş sığdırdı ve günümüzde halen bir çok bilim adamı Léon Foucault’un keşiflerinden yararlanıyor.

Ünlü Fransız mucit Léon Foucault, 11 Şubat 1868 tarihinde doğduğu Paris’te hayatına veda etti.Bu değerli şahsiyet arkasında dünyaya mal olmuş buluşlar bırakmıştır.

Web arama motoru devi olan Google, bu gece çok güzel bir işe imza attı.Ünlü fizikçinin buluşlarından oluşan bir görsel Doodle ile karşımıza çıktı ve bir sağa bir sola hareket eden bu jiroskop icatı ile ve bununla beraber,Saat’in akış yönü ve son olarak ise yine Léon Foucault’a özel Dünya’nın şekli ile oluşan bir Doodle ‘ ı kullanıcılarına sundu.

Google bu çok özel günde Léon Foucault’a büyük bir incelikle vefa örneği sergiledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.