Larenjit Nedir Belirtileri Nelerdir

Sağlık köşemizde sizlere larenjit nedir, larenjit belirtileri nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Larenjit, gırtlak İltihabi olarak da bilinir, gırtlağın kimyasal ya da mekanik etkenlerle örselenerek ya da bakteri enfeksiyonları sonucunda iltihaplanmasıdır. Nedenlerine gö­re dört farklı türü olabilir. Basit larenjit çoğunlukla basit bir nezleye ya da benzer enfeksiyonlara bağlıdır. Klor gazı ve buharı ya da kükürtdioksit gibi maddeler de şiddetli iltihaba neden olabilir. İltihap genellikle gırtlağın içini döşeyen mukozada başlar; mukoza kanlanarak şişer, koyu sümüksü bir madde salgılar, iltihap hücreleri içerir. Yutma sırasında gırtlağı kapatan epiglot aşırı derecede şişerse gırt­lak tıkanarak hastanın soluksuz kalmasına neden olabilir. Çok sigara içenlerde, alko­liklerde ya da ses tellerini çok fazla kulla­nanlarda kronik larenjit görülebilir. Bu durumda mukoza kurur, yüzeyi polip adı verilen küçük doku üremeleriyle kaplanır. Gırtlak duvan kalınlaşır ve iltihaplanır.

Difteri etkeninin bademcik ya da yutaktan aşağıya doğru yayılmasıyla da larenjit olu­şabilir. Akyuvarlar, fibrin ve iltihaph deri hücrelerinden oluşan zarsı bir katman mu­kozaya yapışarak yüzeyi bütünüyle örter. Bu katmanın gevşek bölümleri yerinden aynlırsa bu doku parçalan ses tellerini çevreleyerek soluk borusunun tıkanmasına neden olur. Streptokok cinsi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda da buna benzer zarsı bir katman oluşabilir.

Verem larenjiti akciğerlerdeki birincil en­feksiyon odağındaki mikropların yayılma­sıyla ortaya çıkar. Gırtlakta silindir biçimli yumrular oluşur. Bakteriler enfeksiyonu dokuya bulaştırdıktan sonra yüzeyde ülser­ler bırakarak ölür. Hastalık genellikle ses tellerinin çevresinde başlar ve bütün gırtla­ğa yayılır. Epiglot ve gırtlak kıkırdağı önemli ölçüde örselenebilir.

Frengi larenjiti, bu hastalıkta görülen önemli komplikasyonlardan biridir. Frengi­nin ikinci evresinde gırtlakta yaralar ya da mukoza dokusundan oluşan yamalar ortaya çıkar. Hastalık üçüncü evreye ilerlerken doku yıkımı, ardından iyileşme ve nedbe oluşumu görülür. İyileşen alanlarda polipler ortaya çıkabilir. Nedbeli iyileşme gırtlağın yerleşimini bozabilir, ses tellerinin kısalma­sına ve kalıcı ses kısıklığına yol açabilir. Larenjit belirtileri ve tedavisi konusunda sizler de yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.