Langmuir İrving Hayatı

Langmuir İrving Kimdir, Langmuir İrving Hayatı Hakkında Bilgi

Langmuir Irving (d. 31 Ocak 1881, Brooklyn, New York – ö. 16 Ağustos 1957, Falmouth, Massachusetts, ABD), katı ve sıvı yüzeyler üzerindeki ince molekül kat­manlarını inceleyen koloit (asıltı) araştırma­ları ve biyokimya alanlarına önemli katkı­larda bulunan ve bu çalışmalarıyla 1932’de Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan ABD’li fiziksel kimyacı.

Columbia Üniversitesinde metalürji mü­hendisliği öğrenimi gören Langmuir, Göt- tingen Üniversitesi’nde fiziksel kimyanın öncülerinden Walther H. Nernst ile birlikte çalıştı ve 1906’da bu üniversiteden doktor unvanı aldı. Daha sonra ABD’ye dönerek New York’ta General Electric Company için araştırmalar yapmaya başladı.

Gazlarda elektrik boşalması, elektron salı­mı ve tungstenin yüksek sıcaklıklardaki yüzey kimyasını inceleyen Langmuir, tung­sten filamanlı ampullerin ömrünü önemli ölçüde uzatmayı başardı. Ayrıca bir vakum pompası, radyo yayınında kullanılan yüksek vakumlu lambalar ve 3000°C’nin üzerinde sıcaklık üretebilen bir hidrojen hamlacı geliştirdi.

ABD’li atom kimyacısı Gilbert N. Lewis’ in çalışmalarından bağımsız olarak atomun yapısı ve kimyasal bağ oluşumu konularında kuramlar geliştiren Langmuir, ortaklaşım (kovalans) terimini ortaya attı. 1949’da yardımcılarıyla birlikte bulutlara gümüş iyot ve katılaştırılmış karbon dioksit yükleme yoluyla yağmur yağdırma olasılıklarını araş­tırmaya girişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.