Laiklik Nedir Neden Önemlidir?

Aşağıda laiklik nedir neden önemlidir kısaca olarak ele alacağız.

Laiklik ilk olarak Fransa’da oraya çıkmıştır. Laiklik, Fransa’da yaşanan inkılap sonrasında kiliseye alınan bir tavır olarak sanat, siyaset, felsefe ve din olarak da desteklemektedir. Laiklik, Fransa’dan bütün dünyaya yayılmıştır. Laiklik batı toplumlarında devlet sistemlerinin bütün dinlere eşit mesafede olması anlamına gelmektedir.

Laiklik, Türkiye’de de cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra uygulanmaya başlanmış ve cumhuriyetin ilk döneminin sonuna doğru anayasal bir zemin kazanmıştır. Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulması ve devletin bütün dinlere tarafsız olarak bakması ile devletin din tahakkümüne kapalı olması anlamına gelmektedir.

Laiklik uygulamaları 1923 – 1938 yılları arasında yoğun olarak yaşanmıştır. Laik, sosyal ve hukuk devleti olma tabiri anayasaya 1937 yılında girmiştir. Laiklik devletin dine karşı tarafsız kalması ve herhangi bir din tahakkümüne kapalı olması sebebiyle önemlidir. Laiklik uygulamalarında her dinin özgürce yaşanması için imkan ve fırsat eşitliği uygulanmaktadır. Böylece sosyal bir hukuk devletinin insana önem verdiği bir zemin oluşur.

Laiklik uygulamaları ülkemizde din, eğitim ve öğretim, devlet kurumları ve kamusal alanlarda uygulanmaktadır. Böylece insanların özgür bir düşünce ortamında yaşamaları mümkün kılınmaya çalışılmaktadır. Laiklik uygulamaları ülkemizde hala sürmekte ve laiklik anayasal bir zemin kazanmış bulunmaktadır. Bu nedenle doğu toplumlarının batı toplumları hayatına adapte edilmesi de sağlanmış olmaktadır.

Laiklik Nedir Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.