Laiklik İlkesinin Türk Topluma Katkıları Nelerdir

Laiklik ilkesinin Türk topluma katkılarının neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız.

Atatürk inkılaplarından biri olan laiklik ilkesinin Türk toplumuna katkıları büyüktür. Bu ilke sayesinde halkın din ve vicdan özgürlüğü koruma altına alınmıştır.   Bu sayede tüm halk din ve mezhep ayrımı olmadan kanun önünde eşit sayılmış ve toplum barış ve huzur dolu olmuştur.

Laiklik ilkesi sayesinde toplumda yaşayan her birey aynı hak ve özgürlüklere sahip olmuş, ulusal birlikteliğin önüne koyulan taşlar kaldırılmıştır. Halk ulusal bir bilince sahip olmuştur. Türk toplumu, laiklik ilkesi ile birlikte egemenliğini kazanmış, gelecek hakkında kararları kendi iradesi ile almıştır. Laiklik ilkesine göre egemenlik bir kişi veya din adamların elinde değil, halkın elinde olmalıdır. Egemenlik; ulusa ait olmuştur. Laiklik ilkesiyle birlikte ülkenin değişmesinin ve çağdaşlığın temelleri atılmıştır.

Türk inkılaplarından laiklik ilkesi ile, din ve mezhep ayrılıkları göz ardı edilmiş ve toplumun milli birlik ve beraberlik duygusu pekiştirilmiştir.  Yargı önünde tüm halk eşit haklara ship olduğu için  hukuk birliği sağlanmıştır. Toplumda hoşgörü ortamı sağlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.