Lady Montagu Kimdir (Lale Devri)

Lale Devrinde Yaşayan Lady Montagu Kimdir, Lady Montagu Hayatı Kısaca

Lady Mary 1689 yılında Londra da soylu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Henüz çocukluğunda şiirler yazmaya başlayan ve Latinceyi öğrenen Landy, kendisinden 11 yaş büyük olan siyasetçi Edward Wortley Montagu’ya aşık oldu. Babasının rızasını almadan 1972 yılında bu adamla evlendi.

1976 yılında eşi İngiltere’nin Osmanlı elçisi olarak atanması ile Landy oğluyla birlikte İstanbul’a geldi. Tarih olarak Osmanlının Lale devrine denk gelen bu dönemde iki yıl kaldı İstanbul’da.

İstanbul’da kaldığı dönemdeki yaşadığı sorunlardan, Osmanlı ev hayatından mimarisine, giyim kuşamından sağlığa, edebiyattan siyasete, ticaretten tutunda Türk kadınlarına kadar bir çok konu hakkında mektuplar yazarak bu mektupları İngiltere’deki akrabalarına gönderdi. 18. yüzyılda telefon, internet  olmaması nedeniyle mektuplaşmak bir sanattı. Landy nin yazdığı mektuplarda o dönemin edebiyat çevreleri ve üst tabaka insanları tarafından büyük ilgi görüd,

Landy, bu mektupların birinde ise Türk kadınlarını şu şekilde anlatmaktadır:

Lale Devri’nin kadınları en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için zümrüt veya elmas takmıyorlar. Türk kadını olarak onlar zaten bir inci, bir pırlantadır.

Lady Montagu’nun yazmış olduğu mektuplar 1763 yılında bir kitapta toplandı ve avrupalı okuyucu tarafından büyük ilgi gördü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.