Kuvayı Milliyenin Kurulma Gerekçeleri Nelerdir Kısaca

Kuvayı Milliye birlikleri Milli mücadele dönemindeki ilk savunma kuruluşları olan ve milli mücadele döneminin en önemli unsurlarıdır. Günümüz Türkçesinde Kuvayı milliye Ulusal yani Milli Güçler manasına gelmektedir. Kuvayı milliyenin kurulma nedenleri:

  • Türk milleti tarih sahnesine çıktığı günden beri vatanın bütünlüğüne ve vatanın bağımsızlığına düşkün bir millet olmuştur.
  • Türk toplumu milliyetçi bir bilince sahipti.
  • Osmanlı Devleti bir anda girdiği I. Dünya savaşından mağlup çıkmıştı ve bu nedenle de Osmanlı Devleitnin güçsüz olduğu ortaya çıkmış ve İtilaf devletlerinin açık hedefi haline gelmiştir.
  • Ateşkes antlaşmasından sonra Osmanlı ordularının terhis edilmesi Osmanlı Devletini savunmasız hale getirmiştir. Bu durum da Osmanlı Devletini işgale açık hale getirmiştir.
  • İstanbul hükümeti İtilaf devletlerinin işgallerine karşı koyamamıştır ve Türk toplumunun da güvenliğini yeteri kadar sağlayamamıştır.
  • Osmanlı Devleti üzerine yapılan işgaller haksız nedenlere dayandırılıyordu ancak tüm bu haksız gerekçelere rağmen işgallerin önüne geçilemiyordu.

Tüm bu nedenlerden dolayı Türk halkı milli ruhunu harekete geçirerek bölgesel olarak kuvayı milliye birliklerini kurmuşlardır. Osmanlı Devletinde düzenli bir ordu kurulana kadar ordu görevini üstlenip bulundukları yerleri korumuşlardır.

Kuvayı milliyenin Kurulma Gerekçeleri Konusundaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.