Kuvayı İnzibatiye Ne Demek

Kuva-i inzibatiye’nin diğer adı hareket ordusudur. Kuva-i İnzibatiye, Kurtuluş Savaşı döneminde İstanbul Hükümeti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı oluşturduğu yarı resmi olan bir örgüttür.

Sivas Kongresi ardından Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin büyük bir hızla güçleniyor olması İstanbul Hükümeti’ni ve Damat Ferit Paşa’yı bir telaşa sokmuştur ve dolaylı yollardan çıkarılan ayaklanmaların ve Kuva-ı milliye faaliyetlerinin bastırılamayacağını anlayan Damat Ferit Paşa ve İstanbul Hükümeti, 18 Nisan 1920 tarihinde düzenli bir askeri gücün oluşturulmasına karar verilmiştir ve çalışmalara başlanmıştır bu çalışmalar sonucunda da İstanbul Hükümeti “Kuva-i İnzibatiye” adlı askeri gücü oluşturmuştur.

İstanbul Hükümeti tarafından oluşturulan Kuva-i İnzibatiye’nin temel amacı ise; Düzce, Hendek, Adapazarı çevrelerinde çıkan Kuva-yı Milliye’ye yönelik ayaklanmaları destekleyerek Kuva-yı Milliye faaliyetlerini etkisiz hale getirmekti.

Kuva-i İnzibatiye tüm faaliyetlerine rağmen Kuva-yı Milliye karşısında başarısız olmuştur. Bu olayların sonucunda da İstanbul Hükümeti ve Damat Ferit Paşa, Kuva-yı İnzibatiye’nin başarısız olduğunu kabullenmiştir ve bu askeri örgütün İstanbul’a çekilmesine karar vermiştir ve 25 Haziran 1920 tarihinde Kuva-yı İnzibatiye kaldırılarak bu birliğe bağlı olan askerler terhis edilmiştir.

Kuva-i İnzibatiye Nedir Konulu Yazımız İçin Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.