Kuşluk Vakti Ne Zamandır

Kuşluk vakti ne zaman başlar? İşrak vaktinde kuşluk namazı da kılınır mı?

Diğer adı Duha namazı olan kuşluk namazının başlangıç vakti güneşin doğup bir miktar (bir mızrak boyu-5 derece) yükseldikten sonra yani kerahet vaktinin çıkmasıyla başlar.Bu süre Türkiye’de 40-50 dakikaya denk gelir.Saatiniz yoksa bu süreyi şu şekilde tespit edebilirsiniz. Çenenizi göğsünüze dayayıp güneşe doğru baktığınızda,güneş ufukta görülemeyecek kadar yükselmişse kerahet vakti geçmiş demektir.
Kuşluk namazının vakti ise istiva yani kaba kuşluk denen vakittir ve öğle kerahet vaktinin başladığı zamana denk gelir. Bu da güneşin tam tepeye geldikten sonra tam zeval anındaki (doğudan batıya doğru kayma) vaktidir. Yani ülkemizde öğle namazından 30-40 dakika öncedir.

Gündüzün dörtte bir vakti geçtikten sonra kılınan kuşluk namazı en faziletli kuşluk vaktidir.Gündüzün dörtte biri de imsak ile güneşin batışı arasındaki zamanın dörtte biri imsak vaktine eklenerek hesaplanır.

Türkiye’deki genel uygulama ise güneş doğup kerahat vaktinin çıkmasıyla (erken kuşluk) önce işrak namazı kılınması ve gündüzün dörtte biri geçince (kaba kuşluk) de kuşluk namazının kılınması yönündedir.Yani erken kuşlukta kılınan namaza işrak namazı,kaba kuşlukta kılınan namaza da kuşluk namazı denmiştir.Dilendiği takdirde işrak namazı vaktinde yani erken kuşlukta da kuşluk namazı kılınabiliir ancak kuşluk namazının kaba kuşlukta kılınması daha faziletlidir.

Kuşluk Vakti Ne Zamandır Konusunda Bilgi Aktardık. Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.