Küreselleşme Dönemi Nedir Özellikleri Nelerdir

Küreselleşme döneminin ne olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımızı takip etmelisiniz.

Küreselleşme, ekonomik, sosyal, teknolojik, kültürel, politik ve ekolojik bakımdan ulusal bir birleşme dönemidir.

Küreselleşme dönemi; 1989 yılında soğuk savaşın bitmesinden sonra içinde yaşadığımız dünyanın hızlı bir değişim dönemidir. Bu dönemde üç esas olay yaşanmıştır. İşte bu olaylar;

– 1453 yılında Osmanlılar Devleti padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’ u fethetmesi ve bu nedenle Ortaçağ’ın sona ermesidir. Bu gelişme sonrası Batıülkeleri; deniz aşırı ülkelere keşifler düzenlemiştir. Bu keşifler sayesinde zenginleşmişlerdir. Bu dönem, Avrupa’ da 1800’ lü yılların bitmesi ile başlayan endüstri devrimine kadar sürmüştür.

– 1890 yılında endüstri devrimi yaşanmıştır. Avrupa’da endüstri devrimi yaşanmaya başlamıştır. Bu devrimle birlikte meydana gelen gelişmeler farklı biçimlerde başka ülkelere sıçramıştır. İnsanlık bu devrimden fazlasıyla etkilenmiştir. Küreselleşme sonucunda sömürgecilik yaygınlaşmıştır.

– 1990 yıllarında küreselleşme dönemi üçüncü aşamasını yaşamıştır. 1970’ li yıllardan sonra çok uluslu şirketler dünya ekonomisinde ilerlemişlerdir. 1990 yılından sonra “yeni dünya düzeni” adı verilen sistem başlamış ve bunun sonucunda Batı ülkeleri, dünyada tek ekonomik ve siyasi güç olma yolunda ilerlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.