Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

İslamın şartlarından biri olan kurbanı keserken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu derledik. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kurban keserken dini vecibelere uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde kesilen kurban Allah katında kabul olmayabilir. Dini kıstaslar göz önünde bulunarak kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar şunlardır;

Kurban kesilecek yere götürülürken eziyet edilmeden dikkatlice götürülmelidir. Kurban kesilecek yerde başka kesilecek hayvan olmamalıdır.

Kurbanlık hayvanın başı kesecek kişinin sol tarafına gelecek şekilde önüne alınmalı ve kıbleye karşı durdurlmalıdır. Bir el yardımı ile hayvanın sol ön ayağı diğer el yardımı ile ise sol arka ayağı tutulur. Dizler hafifçe kırılır ve hayvan yere yatırılır.

Kurbanlık hayvanın iki ön ayağı, dirseklerinden arkaya doğru bükülür. Sol arka ayak, bu iki ön ayağın arasına koyulur. Ardından hayvanın canı yakılmadan bağlanır. Sağ arka ayak serbest bırakılır. Kesileceği yerde daha önce başka hayvan kesimi yapılmış ise hayvanın gözleri bağlanır.

Daha sonra ise kurban üç kez teşrik tekbiri getirildikten sonra “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek kesilir.

Hayvanın boğazında dört önemli damar bulunur. Bunlar: Boynun iki yanında bulunan iki adet kan damarı ve boynun tam ortasından geçen yemek ve nefes borularıdır. Keskin bir bıçak yardımıyla bu kan damarları ve borular kesilmelidir. Bu işlem mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır. Bıçak boyun kemiğinin içinde bulunan murdar iliğine gelince biraz beklenmelidir. Hemen kesilmemelidir. Kanın tamamı boşalır ve hayvan hareketsiz kalır ise kesime devam edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.