Kurban Bayramı Orucu Nasıl Tutulur

Kurban Bayramı Orucu Nasıl Tutulur
 • 14.10.2012

Kurban Bayramında Oruç Nasıl Tutulur

Kurban Bayramı Orucu

Kurban Bayramı Orucu Nasıl Tutulmalı

Kur’ân-i Kerim’de Fecr sûresinde Ve on geceye yemin olsun. ifadesinde kastedilen on gece bazi kaynaklara göre Ramazan ayinin son on günü veya Muharrem’in ilk on günü olarak belirtilse de genel görüs, bu mübarek on günün Zilhicce ayinin ilk on günü oldugudur.

Kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esasından biri olan hac ibadetinin yerine getirildiği umumi af ve bağışlanma ayıdır. İşte bu mübarek ayın yukarıda da ifade ettiğimiz birinden onuna kadar olan zaman dilimi leyâli-i aşere, yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramının ilk günüdür.

Allah’a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce’nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir.”(Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ayse dedi ki:

  Ramazan bayraminin 1.gunu ve kurban bayraminin 1,2,3,4. gunleri oruc tutmak tahrimen mekruhtur. Cunku bayram gunleri Yuce Rabbimizin kullarina ikramidir. Ancak kurban bayraminin ilk gunu ilk lokmayi kurban etiyle almak mustehaptir. Bu bir oruc degildir ve bu gunlerde oruca niyet edilmez. Hayirli bayramlar ola…

 2. hülya dedi ki:

  9 gün oruç tutum yarın ki oruç için (bayramın 1. günü) bu gece niyetlencekmiim kurban etiyle bozulcak diye duymuştum doğrumudur

 3. faruk dedi ki:

  kurban kesıcem ama kurban kesmeden once oruc tutmam lazım bu orucu tutatken ne dıye nıyet etmem lazım

 4. neşe dedi ki:

  kurban orucunu 4gün tutabilecem bunu borcum olan oruçlarada saya bilirmiyim

YORUM YAZ