Kuran Derslerini Seçen Öğrenci Sayısı Açıklandı

Kuran-ı Kerim dersini kaç öğrenci seçti ? Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ülkemizde 450 bin öğrencinin Kur’an-ı Kerim dersini seçmeli ders olarak tercih ederek kendilerine aslında bir mesaj verilmek istendiğini ifade etti.

Bakan Dinçer, öğrencilik zamanından arkadaşı olan ve 3 yıl evvel Afganistan’da bir uçak kazasında ölen sınıf arkadaşı Bahattin Yıldız adına Erzurum’da yaptırılan eğitim merkezinin açılış törenine iştirak etti.

Ömer Dinçer törende yaptığı konuşmada, milli eğitim alanında gerçekleştirdikleri icraatları anlattı. İlk ve orta öğretimde seçmeli derslerde öğrencilerin çoğunluğunun matematik, yabancı dil ve Kur’an-ı Kerim derslerini tercih ettiğine işaret eden Bakan Dinçer, “Yeni eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gittik. 21 seçimlik ders koyduk. Öğrencilerin yüzde 51’i matematik bilimleri, yabancı dil ve Kur’an-ı Kerim’i tercih etti. Yani öğrenciler bize şu mesajı verdi: ‘Biz matematik öğrenip iyi bir üniversite kazanacağız, çünkü matematik başka bilim dallarına da temel oluşturuyor. Bunun için matematik öğrenmek istiyoruz. Sonra yabancı dil öğrenip dünya ile rekabette ayakta kalabilmek gücüne sahip olmak, iyi bir iş sahibi ve yaşam kalitesine sahip olarak küresel dünya vatandaşı olacağız. Bütün bunları yaparken de dinimi, toplumsal değerlerimi, inancımı oralarda bulunup mücadele edeceğim.” diyor. İşte bizim de öngördüğümüz eğitim sisteminde yapmaya çalıştığımız şey de bu.” diye söyledi.

Türkiye nüfusunun yüzde 5,7’sinin üniversite mezunu olduğunu, çağ nüfusunun ise yüzde 30’unun üniversite eğitimi gördüğüne vurgu yapan Dinçer, “Japonya, Güney Kore ülke çağ nüfusunun yüzde 100’ünü üniversite mezunu yapmak istiyor. ABD, toplum nüfusunun yüzde 40’ını yine üniversite mezunu yapmak istiyor. Biz de ise nüfusun yüzde 5,7’si üniversite mezunu. Biz her ilde üniversite açtığımızda ‘hamaset yapıyor’ diyenlerin bu manzara karşısında dünyanın eğitim alanındaki gelişmelerini pek takip etmediklerini ortaya çıkarttı.” ifadelerine yer verdi.

Eokulmedya.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.