Kültür ve Sanat İlişkisi

Sanat, kültürü meydana getiren en önemli yapı taşlarından birisidir. Bir duygu, tasarım ya da düşünce belirli yöntemlerle öne sürülür ya da anlatılır bu faaliyete de sanat adı verilir.

Sanatın sağlıklı bir şekilde yapılması için özgür bir ortamın olması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bir sanatçı özgür değilse düşünceleri de özgür değildir bu nedenle de ortaya koyacağı sanat eserleri de özgür ve onun kendi duygularını yansıtan ürünler olmayacaktır.

Sanatın ilerleyip gelişmesi ile birlikte kültürel değerler olan değer yargıları da değişir ve ilerler. Ancak sanatın gelişmesi yine o toplumun ve o toplum yöneticilerinin tutumlarına bağlıdır.

Kültür ve sanat ilişkisi kopmaz bağlarla birbirine bağlıdır. Öyle ki; bir toplumun tüm kültürel ögeleri o toplumun sanatına da konu olabilir. Bu nedenle de bir toplumun kültürünü tüm dünyaya tanıtan ve toplumun kültürünü temsil eden o toplumun sanatıdır. Bu nedenle de sanat ve kültür birbirinden ayrılamaz iki olgudur.

Kültür ve Sanat Arasındaki İlişki Hakkındaki Yorumlarınızı, Düşüncelerinizi ve Bilgilerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.