Külliye Medrese Ve Kervansaray Nedir

Bu yazımızda tarihi yapılardan olan medrese, külliye ve kervansarayların ne olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Medrese; Müslüman ülkelerde orta ve yüksek öğretimin verildiği eğitim kurumlarına denir. Selçuklularda, Anadolu Beylikleri’nde ve Osmanlılarda bu kurumlar görülmüştür. Hala İslam ülkelerinde bu okullar mevcuttur. Bu okullarda din ve hukuk adamı yetiştirilirdi. Bu okullar çoğu zaman camilerin yanındaki avluda bulunan pek çok odası olan yapılardır. Ayrıca medreselerde; matematik, mantık, astronomi gibi bilim dalları da okutulurdu. Türk İslam devletlerinde ilk kez Karahanlılar medrese kurmuştur.
İslam tarihinde ilk medrese Büyük Selçuklu Veziri Nizamülmülk’ün Bağdat’ta kurduğu Nizamiye Medresesidir.

Kervansaray; Yol güzergâhlarına, gelip geçen yolcuların ve hayvanlarının dinlenmesi için yapılan büyük ve teşkilatlı binalara denir. Kervansarayların inşa edilmesindeki amaç şehir güvenliğini sağlamak, tehlike durumlarında sığınacak yer olması ve çeşitli gereksinimlerin giderilmesidir. Kervansaraylar çoğu zaman taştan yapılır, içlerinde hayvanlar için ahırlar, dükkanlar, mescidler ve hatta hamamlar bulunurdu. Kervansaraylarda kalan vatandaşlardan hiçbir ücret alınmazdı.

Külliye; Bir caminin çevresinde, camiyle birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane gibi çeşitli yapıların bulunduğu alandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.