KPSS’ye Girdiği Düzeyden Mezun Olmayanlar Tercih Yapabilir mi

KPSS’ye Girdiği Düzeyden Mezun Olmayanlar Tercih Yapabilir mi
  • 18.11.2013

KPSS’ye Girdiği Düzeyden Mezun Durumda Olmayanlar Tercih Yapabilir mi

2013/2 KPSS Tercihleri başladı. Önlisans düzeyinden sınava girdim ancak mezun olamadım ya da Lisans düzeyinden sınava girdim fakat mezun olmadım tercih yapabilir miyim ? Gibi sorular geliyor.  Bu konuda bilgi verelim. Kim Hangi Düzeyden KPSS Tercihi Yapabilir

2012 yılında alınan KPSS puanlarıyla yapılacak ilk yerleştirmeler 18-27 Kasım 2013 tarihleri arasında başlayacak. Fakat KPSS ye girmiş olmasına rağmen henüz diplomasını eline alamamış adayların sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Bu adayların tercihleri ve atamaları nasıl olacak?

KPSS Tercih ÖSYM

Konunun Hukuksal İncelemesi:
Kanunlara göre tercih maddesinin 2.maddesinde de yazdığı biçimde sınava girdiği öğrenim seviyesinde bir okuldan diploma alması gerekliliği açıkça belirtilmiştir

28 Kasım tarihine dek mezun olmamış adaylar tercihte bulunmamalıdır.
1- Lise düzeyinde KPSS ye girenler henüz bir lise bitirme diplomasına sahip değillerse kesinlikle başvuru yapmamalıdır.
2- 2 yıllık düzeyinde KPSS’ye girenler önlisansı bitirdiklerine dair bir belgeye sahip değillerse tercihte bulunmamalıdırlar
3- Lisans seviyesinde KPSS’ye girmiş olan adaylar lisansı bitirdiklerine yönelik bir belgeye sahip değillerse tercihte bulunmamalıdır

2013/2 KPSS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

Mezun Olmadan Tercih Yapmanın Cezası var mıdır?
Bu kişiler atanması yapılmadığı gibi aldıkları puanı da bir başka merkezi alımlarda kullanma haklarını da kaybedeceklerdir.

Lisans eğitimi alırken eğitimi bırakıp önlisans ile tercih yapan adaylar:

Bu adaylar tercih yapmalarının ardından bir boşluğa yerleşip eğitim kurumlarından ilişiklerini kesip önlisans diplomasına sahip olmayı planlamaktadır. Bu plan yanlıştır sebebi ise tercihlerin yapıldığı son dakika itibariyle bağlı bulundukları eğitim kurumlarından ilişiklerinin kesilmiş olmasının gerekmesidir.

Bu adaylar tercihte bulunmamalıdır veya 28 kasım tarihine kadar bağlı bulundukları eğitim kurumlarından bağlarını koparıp lise üstü bir diplomaya sahip olduklarını göstermelidir.

Ek olarak 3001 kodlarının yer aldığı kontenjan dışında herhangi bir yere tercihte bulunamazlar. 3001 dışında bir kontenjana yerleşme hakkı kazansalar bile ilgili kurumlarca atamaları gerçekleştirilmeyecektir.

18-27 Kasım 2013/2 KPSS Tercihleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. adsız melek dedi ki:

    Benim daha 1 dersim var mezun olamadım. Finallere kadar az zaman kaldı. Acaba tercih yapsam, sorun olur mu ?

YORUM YAZ