KPSS Tercih Kılavuzu 2013/2 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır

KPSS tercih kılavuzu, 2013/2 KPSS Tercihleri nasıl yapılır, KPSS Tercih şartları sıkça sorulan sorular, Kimler KPSS tercihi yapabilir. Bütün sorularınıza cevaplar …

Bugün yayınlanan tercih kılavuzunda 11 bin 415 kadro bulunmaktadır. 6 bin 653 kadro lisans seviyesine ait, 2 bin 383 kadro önlisans seviyesine ait ve 2 bin 379 kadro ise lise seviyesine aittir. Tercihlere ilişkin sıkça sorulan soruların tamamını bugün derledik ve hepsine yanıt vereceğiz.

KPSS Tercih Kılavuzu 2013, KPSS Tercih Kılavuzu 2013/2

KPSS Tercih Kılavuzu 2013/2

KPSS tercihleri hangi tarihler arasındadır?
–  KPSS tercihleri 18 Kasım Pazartesi – 27 Kasım Çarşamba akşamı saat 23.59 arasında yapılabilecektir.

KPSS adayları hangi puan türleriyle tercih yapabilecek?
–  Lisans mezunları P3 puan türüyle; önlisans mezunları  P93 puan türüyle, ortaöğretim mezunları ise P94 puan türüyle tercih yapabilecek.

Tercih sunma aşaması nasıldır?
–  Adaylar TC kimlik no ve aday şifreleri sayesinde  ÖSYM’nin resmi web adresine giriş yapar. İnternetten yapmak istemeyen adaylar ise cüzi bir miktar ücret karşılığında ÖSYM başvuru bürolarına gider ve buralardan tercihlerini gerçekleştirirler. Posta veya elden teslim tercihler dikkate alınmaz.

Aday şifresi olmayan veya unutanlar ne yapmalıdır?
–  Aday şifresi KPSS’ye başvururken kişiye özel verilen bir şifredir. Bu verilen şifreyi unutanlar; kılavuzda yazıldığı gibi ÖSYM web sitesinden yada ÖSYM bürolarından şifre edinebilirler.

2013/2 KPSS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

Yerleştirme nasıl yapılır?
–  Yerleştirme en yüksek puana sahip kişilerin atanmasıyla başlar. Bu aday ilk tercihine yerleştirilir. Sıra ikinci adaydadır. Bu adayın ilk tercihindeki kurum veya kadroya gerekli kişi sayısı kadar kişi atandıysa bu adayın ikinci tercihi devreye girer ve aday oraya atanır.  Bu işlem açılan kadro sayısı kadar kişi atanana kadar sürmektedir. Bir adayın tercih ettiği kadro ve kuruma, kendisinden daha az puan elde etmiş kişinin atanması ve onun atanamaması imkansızdır.

Tercihlerde “Beni herhangi bir yere ata”seçeneği bulunuyor mu?
–  Böyle bir seçenek bulunmaz.  B grubu atamalarda, adaylar yalnızca tercih yaptığı kontenjanlara atanabilir.

Hangi yıl puanı ile tercih yapmak mümkündür?
– KPSS merkezi yerleştirmelerinde yalnızca 2012’de gerçekleştirilen KPSS puanları ile tercih yapmak mümkündür. 2013 KPSS puanı bu tercihte geçerli değildir.

Kamu kurumlarında çalışanların tercih hakkı mevcut mudur?
–  Kamu kurumlarında çalışan kişilerin tercih yapma hakkı mevcuttur. Vaziyete göre istifa ederek ya da muvafakatla yeni başvurduğu kuruma geçiş yapar.

Torba Kanun ile kadroya geçenlerin tercih hakkı var mıdır?
–  2013 Ağustos ayında torba Kanunu kapsamında kadroya geçen sözleşmeli personel bu yerleştirmelerde tercih yapabilir.

KPSS tercihlerinde baraj puan konulmuş mudur?
–  Merkezi yerleştirmelerde baraj puan sınırlaması yoktur.

Hangi kurum kaç puanla yerleştirmeyi sonlandırır?
–  Bu bilgi atamalar gerçekleştirildikten sonra belli olmaktadır. KPSS birincisinin yerleştiği kontenjan en yüksek puanlar yerleştirmeyi sonlandırırken, düşük puanlıların tercih ettiği kontenjan ise en düşük puanla yerleştirmeyi sonlandırır. Hiç kimsenin başvurmadığı kontenjan boş kalır.

2012 puanı ile bir defa da atama yapılacak mı ?
–  2012 KPSS puanıyla gerçekleştirilen 3. merkezi yerleştirmedir. merkezi yerleştirmeler dört kez yapılmaktadır. Bu bağlamda 2014 Haziran ayında br yerleştirme daha gerçekleştirilecektir. 2012 KPSS puanının da geçerli olduğu kurumsal alımlar yılın belli zamanlarında gerçekleşmektedir.

Tercih sonucu yerleştirilen bir aday atanmış sayılır mı ?
–   Yerleştirilmek , o memur kontenjanını hak ettiğini belirtir. Yerleşenler, yerleştiği kurumla yaptığı resmi işlem sonucunda atanmış sayılır. Kurumun istediği niteliklerin kendinde bulunduğunu gösteren belgelerin teslimiyle atama yapılır.

Mezuniyeti gerçekleşmeyen kişi tercih yapılabilir mi?
–  KPSS tercihinde bulunmanın bir şartı girdiği eğitim seviyesinden mezun olmaktır. Başvurunun son günü yani 27 Kasım itibariyle mezun olamayanlar tercih yapmamalıdır.

Üst öğrenim bitirmek KPSS tercihlerinde ve atamalarda sıkıntı teşkil eder mi?
–  Lise ve önlisans seviyesinden KPSS’ye girmiş adayların, 2012 yılındaki sınavın ardından, bir sonraki seviyedeki eğitim sürecini tamamlamış olmaları sorun değildir. O sınavdan aldıkları puan geçerlidir.

KPSS tercihlerinde yaş sınırı nedir?
–  KPSS tercihlerinde özel şartlar belirtmeyen kurumlarda üst yaş sınırı konulmaz. Bahsi geçen tüm yaş sınırı yalandır.

KPSS Tercih Kılavuzu, KPSS Tercihleri, Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. mrb ben lisans mezunuyum.lisans mezunu olarak kpss ye girdim. E sınıfı ehliyetim var sormak istediğim yapılacak olan tercihlerde lise ve önlisans düzeyinde alınan şoför alımlarına lisans kpss sonucuyla başvuru yapabilirmiyim? bu konuda bana gerekli cevabı verirseniz sevinirim.

    iyi çalışmalar

  2. mrb ben 2013 temmuz kpss ye lisans işletme mezunu olarak girdim, neden bu tercihte hakkım yok onu anlamadım ? sonucta kpss puanım var neden olmuyor, neden 2012 puanı istiyorlar, bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.