KPSS İle İlgili Son Zamanlarda Gündeme Getirilen Düşük Puan Polemiği

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde KPSS tercih sonuçlarını açıklamış ve birbirinden farklı yerleşme puanları ortaya çıkmıştı. Öyle ki, atama kontenjanlarının kısıtlı olmasını göz önüne alarak birçok memur adayı, atanma taban puanlarının oldukça yüksek olacağını öngörmekteydiler. Genel anlamda da sonuç bu şekilde tezahür etti ancak medyada yer alan düşük puanlarla memur oldular haberleri memur adaylarının kafalarını karıştırdı. KPSS adaylarına bu konuda tatmin edici açıklama yapmak istiyorum.

Otuz küsür puanla atanan bir memur vardı 2012/2 KPSS yerleştirmelerinde. Bunun gibi 50’nin altında atanan birçok memur daha var. Bu kişilerin mezun oldukları ve atandıkları bölüm ve kontenjana iyi bakılmalıdır. KPSS tercih sürecine katılmış biriyseniz , kılavuzda her kadroyu tercih edemediğinizi bilirsiniz. Eğer şartları size uymayan bir memur kadrosu varsa, haliyle bunu tercihleriniz arasında gösteremediniz. Peki kimler bu kadroları tercihleri arasında gösterdi. Aranılan nitelikleri karşılayan adaylar tabi ki. Mevzu bahis nitelikleri karşılayan memur adayı sayısı az olunca haliyle bu bölümdeki puanlar iyice dip yaptı.

Herhangi bir vasfı olmayan düz liseden ya da işlevsel bir önlisans programından değil de mezun sayısı çok olan bir bölümden mezun olan memur adaylarının haliyle rakipleri oldukça fazla olduğundan atama puanları çokça yüksek olacaktır. Çorum’a 38 puanla atandığı belirtilen memurun bölümüne bakıyoruz : Restorasyon . Peki bu bölümden mezun olup da KPSS’ye girip atanma talebinde bulunan aday sayısı ne kadar biliyor musunuz ? Bunu cevabı her şeyi açıkça ifade ediyor. Bir gerçek var ki eğer rakibiniz ne kadar çok ise, o kadar çok yüksek puanla ancak atanabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Medya bu tarz haberleri okuyan memur adayları da, “atanmak demek bu kadar kolay” diye, yerli ya da yersiz hayallere kapılabiliyorlar. Adayların bu tarz haberleri iyi bir analiz etmeleri, o şekilde değerlendiremeye almaları yararlarına olacaktır.

eokul-meb.com (Uğur AYAN)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.