KPSS İle Atanmak İçin Üniversite Öğrencileri Kuyrukta

Kpss ile atanmak için üniversite öğrencileri kuyrukta hakkında bilgi kısaca

Özel sektörde çalışmaya sıcak bakmayan üniversite mezunları kendilerini garanti altına alacak olan devlet personeli olma yolunda ilerliyor.

Türkiye’de bir dönem memur maaşı alanların küçümsendiği dönemden garanti diye memur olmak isteyenlerin arttığı bir döneme gelindi. Öğrenciler daha üniversiteden mezun olmadan bir devlet işine girmeye çalışıyor. Üniversite mezunları özel sektörde iş güvencesi olmadan sektör içinde savaş vermek istemiyor. Bu nedenle üniversite mezunlarının çoğu KPSS’ye başvuruyor.

Araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre 2004’te KPSS’ye giren lisans mezunlarının sayısı 392 bin iken sonuçları yakın zamanda açıklanan 2014 KPSS’de bu rakam 1 milyon 117 bine ulaştı. Bu da devlete bağlı olarak çalışmak isteyen kişi sayısında 3 kata varan artışı ifade ediyor.

Ortaöğretim ve ön lisans mezunları için de aynı durum geçerli. 2004’te 246 bin ön lisans mezunu KPSS’ye katılırken 2012 yılı verilerine göre bu rakam 695 bin. Aynı şekilde 2004 KPSS’ye giren 1 milyon 92 bin ortaöğretim mezunu, 2012 yılında 1 milyon 877 bine kadar artış gösterdi. Eylül ayında yapılması planlanan ortaöğretim ve ön lisans KPSS’ye 2,5 milyon kişinin katılım sağlaması bekleniyor. 2004’te 1 milyon 731 bin olan katılım 2014’te 4 milyona ulaştı. Ancak bu artış dershanelerin ve piyasada iş yapan birçok KPSS kurumunun işine yaradı. Bazı adaylar daha mezun olmadan KPSS dershanelerine başvuruyor.

KPSS İle Atanmak İçin Üniversite Öğrencileri Kuyrukta Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.