Köy Okulunda Bale Ve Opera Eğitimi

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, ‘Opera Atölyesi’ ismiyle hayata geçirdikleri eğitim etkinliği dahilinde köy okullarına giderek öğrencilere opera ve bale eğitimi veriyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, 2017-2018 yılında hayata geçirdikleri eğitim etkinliği dahilinde Samsun’un bir köyünde bulunan Karahüseyinli İlkokulu’nda öğrencilerle bale ve opera hakkında bilgiler verdi.  Bu eğitimlerde sanatçılar çocuklara yaylı, üflemeli ve vurmalı müzik aletlerini tanıttı ve denemelerine fırsat verdi. Sanatçılar tek tek her enstrümanı özenle öğrencilere tanıtmaya çaba gösterdi. Ayrıca orkestra sanatçıları, öğrencilere ünlü bestecilerin eserlerinden derledikleri şarkılarla konser verdi ve çocukların kulaklarının pasını sildi.

Öğrencilerin merakla katıldığı eğitimlerde orkestra sanatçılarının performanslarına ritm ve alkışlarıyla tempo tuttu.  Kimi öğrenciler üflemeli ve yaylı müzik aletlerine ilgi gösterirken kimisi vurmalı aletlere meraklı davrandı. SAMDOB orkestra sanatçısı Tolga Par, ”Bu etkinliğin amacının çocuklara küçük yaşlarda opera ve baleyi sevdirmek ve müzik aletleri ile haşır neşir olmalarını sağlamak. Bu anlamda köy okullarını tercih ediyoruz. Çünkü onlar bu gibi etkinliklerden daha az haberdar. Bir çocuğu opera ve bale gibi sanat alanlarına kazandırmak bile büyük gurur ” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.