Konya ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda Konya ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Konya ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Konya, yüz ölçümü bakımından en büyük şehirlerden biridir. Tarihi misyonu da çok önemlidir. Bir Selçuklu şehri olarak bilinmektedir. Şehirde Selçuklu eserleri ve mimarisi etkindir. Bununla beraber bir ova şeklindedir. Bu nedenle birçok açıdan gelişmiştir.

Konya’nın dini bir önemi de vardır. Şehir ile bütünleşen bir isim olarak Mevlana’nın türbesi bu şehirde bulunmaktadır. Tarihi misyonu ve önemi ile beraber bu bakımdan farklı ülkelerden birçok ziyaretçisi bulunan bir şehir olarak Konya önemini korumaktadır.

Şehirde sanayi faaliyetleri de gelişmiştir. Bu bakımdan hizmet alanları da gelişmiştir. Eğitim, sağlık, ulaşım, iletişim olarak da hizmet alanları oldukça gelişmiştir. Birçok üniversite hizmet vermektedir. Konya, bölgenin en önemli şehirlerinden biridir.

Konya iklim olarak Karasal İklimin hakim olduğu bir bölgede yer alır. Kurak ve çorak özellikler taşımaktadır. Ülkemizin ilk çölleşen şehirlerinden biridir. Bölgede ve şehirde sulama sorunları da yaşanmaktadır. Bu bakımdan tarım gevşek, hayvancılık normal seyrinde ve sanayi de bazı spesifik fabrikalar ile gelişimini sürdürmektedir.

Tarihi ve sosyal kimliğiyle öne çıkan Konya, turizm faaliyetleri bakımından oldukça gelişmiştir. Mevlana’nın varlığı şehri çok önemli bir konuma yükseltmektedir. Konya, varlığını ve önemini korumaktadır. Gelişimi de her açıdan sürmektedir.

Konya ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Konya ile İlgili Kompozisyon Yazı ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Ardahan birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.