Konsantrasyon güçlüğü yaşayanlara B12 takviyesi

Ufuk Üniversitesi’nde bilişsel bozuklukların tespite yönelik yapılan araştırma, gençlerdeki konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, halsizlik gibi şikayetlerin B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığını ortaya koydu.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilinçsiz diyetler, posalı ve sebze ağırlıklı beslenme tarzı ve bazı hastalıklardan korunmak için kırmızı et ve süt ürünlerinin az tüketilmesinin, B12’den fakir beslenmeye yol açtığını belirtti.

B12 vitaminin, vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve enerji metabolizmasıyla ilgili reaksiyonlarda ”olmazsa olmaz” bir önem taşıdığını anlatan Demirtaş, B12’nin özellikle yaşlılarda hafıza problemlerinde kullanıldığını ifade etti.

Sinsice artıyor
Eskiden ”yaşlılık hastalığı” bilinen demans ve alzheimerdan korunmak için B12’in diğer B vitaminleriyle verildiğini anlatan Demirtaş, ”Böylece yaşlılar, nörolojik ve bilişsel bozukluklardan korunmaya çalışılıyordu” dedi.

Genç ve orta yaş grubundakilere bu tür bir korunmanın sağlanmadığını belirten Demirtaş, ”Unutkanlık yaşlılık şikayeti görüldüğü için gençler açısından, böyle bir uyarıya gerek duyulmadı ve araştırmalar hep ileri yaş grupları dikkate alınarak yapıldı” diye konuştu.

Demirtaş, gençler arasında özellikle konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, bellek bozukluğu gibi bilişsel yakınmalar ve halsizlik, uyuma isteği gibi genel yakınmaların giderek arttığına işaret ederek, şunları kaydetti:

”Psikoloji ana bilim dalıyla birlikte öğrencilerimize ve akademik personele bilişsel bozuklukları değerlendirdirme testi uygulanarak, bu tür şikayetleri olan kişilerin kandaki vitamin 12 düzeylerini eş zamanlı karşılaştırdık. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gençlerde B12 eksikliğinin çok çarpıcı düzeylerde olduğunu gördük. Gençler arasında çok sesiz bir şekilde B12 eksikliği artıyor ve bu durum gençlerin bilişsel durumlarını tehdit ediyor. B12 eksikliğine bağlı konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, bellek bozukluğu gibi şikayetler ortaya çıkıyor”

Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlar dikkat etmeli
Yapılan çalışmanın sonrasında gençlere vitamin tedavisi uyguladıklarını anlatan Demirtaş, tedavi sonrasında bu şikayetlerin büyük oranda ortadan kalktığını ve gençlerin akademik performanslarının da arttığını kaydetti.

B12 eksikliğini özellikle genç kadınların doğurgan çağda olması nedeniyle ayrı bir öneminin olduğunu belirten Demirtaş, onlardaki bu vitamin eksikliğinin ileride bebeklerinde doğumsal anomalilerin görülmesine neden olabileceğini belirterek, genç kadınların daha dikkatli olmalarını istedi.

Hangi gıdalar tüketilmeli?
Demirtaş, insan vücudunda üretilmeyip, yalnızca hayvansal gıdalardan alınması zorunlu olan B12 vitamininin, bulunma yoğunluğu sırasına göre; balık çeşitleri, sığır karaciğeri, sığır eti, süt ve süt ürünleri, yengeç, istakoz gibi su ürünleri, yumurta ve tavukta bulunduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.