Kompozisyon Nasıl Yazılır

Öne sürülen herhangi bir konu ya da düşünce üzerine bir takım kurallar çerçevesinde yazılan ve karşı tarafa duygu ve düşünceleri sağlıklı ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilmek için yazılan yazılara kompozisyon adı verilir.

Belirli kurallar etrafında yazılan ve duyguların, düşüncelerin etkileyici yol ve yöntemlerle kompozisyon yazılır ve akılda kalıcı bir şekilde duygular ifade edilir. Bu nedenle de uyduların ve düşüncelerin etkileyici ve anlaşılır bir şekilde ifade edilebilmesi için kompozisyon önemli bir yazı türüdür.

Kompozisyon üç bölümden meydana gelir;

1- GİRİŞ BÖLÜMÜ: Bu bölümde öncelikle kompozisyon yazılacak olan konu hakkında bilgi verilerek açıklamalar ve tanımlamalar yapılır.

2- GELİŞME BÖLÜMÜ: Bu bölümde kompozisyon yazısı uzun tutulmalıdır. Giriş bölümünde tanıtımı yapılan konu hakkında detaya girilir. Konu hakkında uzun uzun ve yeterli düzeyde bilgi verilir. Bu nedenle de gelişme bölümünde yer alan paragraflar birbirinin devamı şeklinde olmalıdır.

3- SONUÇ BÖLÜMÜ: Bu bölümde işlenen konu artık bir yargıya ve sonuca bağlanır. Gelişme bölümünde verilen örnekler, alıntılar sonucunda düşüncenin nereye gittiğini ve nereye bağlanması gerektiği açıklanır.

Kompozisyonun giriş gelişme ve sonuç bölümleri dikkate alınarak yazılması öne sürülen konunun daha anlaşılır ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Kompozisyon Nasıl Yazılır Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.