Kofçaz Nerede

Kofçaz nereye bağlı, Kofçaz nerede bilgisi

Kofçaz, Marmara Bölgesi’nde, Kırklareli iline bağlı ilçe ve ilçe merkezidir. Yüzölçümü 551 km: olan Kofçaz ilçesi doğu ve güneyde Merkez ilçe, batıda Edirne ili, kuzeyde de Bulgaristan ile çevrilidir.

Kırklareli ilinin kuzeybatısında yer alan ilçenin kuzey kesimi, Türkiye’nin Sinop’tan sonra en kuzeydeki topraklarıdır. İlçe top­raklarını, ormanlarla kaplı hafif dalgalı bir plato görünümü alan Istranca Dağlarının batı kesimi engebelendirir. Bu dağların güneydoğu, güney ve batı yamaçlarından kaynaklanan akarsuların birleşmesiyle Er­gene Irmağının kollarından Teke ve Baba­eski (Şeytan) dereleri oluşur. Orman alan­larında yüksekliği 20 m’yi aşan kayınlara rastlanır.

İlçe halkı geçimini tarım ve ormancılıktan sağlar. Başlıca bitkisel ürünler buğday, arpa, yulaf ve ayçiçeği ile az miktarda erik, baklagiller, elma ve üzümdür. İlçenin dağ­lık kesimindeki çayırlarda sürdürülen koyun yetiştiriciliği de önemli bir gelir kaynağıdır.

Kırklareli ilinin nüfus bakımından en kü­çük ilçesi ve ilçe merkezi olan Kofçaz, askeri açıdan önem taşır. Eskiden Merkez ilçeye bağlı bucak merkezi, Kofcağız (bu­gün Kocayazı) köyündeydi. Daha sonra Keşirlik köyüne taşınan bucak merkezi, Kofçaz adıyla anıldı. 1959’da ilçe merkezi yapılan Keşirlik’in adı Kofçaz olarak değiş­tirildi. Kofçaz, il merkezi Kırklareli’ye 27 km uzaklıktadır.

Kofçaz Belediyesi 1959’da kurulmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.