Klima Kullanımında Bunlara Dikkat

Denizli devlet hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Murat Çubukçu klima kullananların dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek özellikle yaz aylarında soğutma amaçlı kullanımının yanlış yapılması sonucunda ciddi hasarların meydana geldiğini söyledi.

Soğuk havanın vücudun belirli bir kısmına yoğun etki etmesi sonucunda, kas  spazmı, ağrı ortaya çıkabiliyor soğuk hava ile direkt temas eden vücutta bioelektrik aktivitesi değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumun ileride boyun, fıtık ve kireçlenmelerine yol açarak fibromyalji, myofasial kas ağrılarına yol açabileceği ortaya çıkıyor.

Bu durumlar sonucunda ağrılar ortaya çıkarak, bir çok tetkik gerekliliği oluşuyor tanı koymak için doktora görünmek icap ediyor. Bu ağrılar farklı bölgeleri tutabileceği gibi yansıyan ağrı neticesinde farklı alanlarda da kendini gösterebilir. Bu ağrılar, uygun olmayan pozisyonda uzun süre kalma, aşırı aktivite ve yorgunluk gibi durumlar ile de şiddetlenebilir.

Klima kullanımında dikkatli davranılması gereken konuların başında klima soğuğuna doğrudan temas etmemekten geçmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına klimayı kendi üstünüze direk gelecek şekilde ayarlamayın. Klima kullanırken, doğrudan değil dolaylı soğutma tercih edilmelidir, bunun için hava akımını tavana, duvara, otomobile veya kapılara yönlendirilmelidir. Bir diğer nokta klima ısısı çok aşırı düşük sıcaklar yerine oda sıcaklığı olan 23- 24 dereceye ayarlanmalıdır.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.