Kızılay Haftası İle İlgili Yazı

Kızılay Haftası Hakkında YazıKızılay Haftası İle İlgili Yazı

Bir yardım kuruluşu olan Kızılay,savaşta,barışta,doğal afetlerde halkın kara gününde yanında olur ve halkın yaralarını sarar,ölenlerin ailelerine yardım eder mağdurlara temel yardımda bulunur.Fakirlere,muhtaçlara yardım elini uzatarak onlara yiyecek,içecek,çadır vb.temel desteği sağlar.

Kızılay Haftası her yıl 29 Ekim-4 Kasım arası kutlanır.Yardımın insancıl yanı,birlik beraberlik duygularının bir kere daha farkına varılarak barış içinde yaşamamıza katkıda bulunur.Kızılay Derneği’nin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda eğitim platformlarında ve çeşitli yerlerde konuşmalar yapılır,bilgilendirmelerde bulunulur.Radyo ve televizyon kuruluşlarında halkı bilinçlendirmek için çeşitli yayınlar yapılır.

Din,dil,ırk,sosyal statü ayrımı gözetilmeksizin tüm yardıma muhtaçlara yardım edilmesi görüşünü ilk defa İsviçreli bir yazar savunmuştur.Bunun da etkisiyle tek tek yapılan yardımın gerektiği kadar faydalı olmayacağı konusunda birleşen Avrupalı devlet adamları Cenevre’de toplanarak 1859 senesinde İlk Yardım Derneği’ni kurmuştur.Dernek bütün kurumlardan bağımsız ve insani bir kuruluş olarak daha sonra Kızılhaç adını almıştır.Derneğin Kızılhaç adını almasından sonra Osmanlı’da 1868’de Yaralı Askerlere Yardım Derneği kurulmuş ve derneğe daha sonra Hilal-i Ahmer adı verilmiştir.Hilal ay,ahmer kırmızı anlamını taşımaktadır.Cumhuriyet döneminde ise derneğin adı bu anlama uygun biçimde değiştirildi ve Türkiye Kızılay Derneği oldu.

Salgın hastalık gibi durumlarda Kızılay hastalara yardım eder,aş evleri açar,kimsesizlere yiyecek ve içecek verir.Hiçbir ayrım gözetmeden doğal yıkımlara uğrayanlara,savaş ve afetlerde yaralananlara,fakirlere yardım elini uzatır.

Türkiye Kızılay Derneği’nin bayrağı beyaz zemin üzerine kırmızı aydan oluşur ve beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini,kırmızı ay ise kanı simgelemektedir.
Halka yapılan bu derneğin fonu da derneğe yapılan bağışlardan karşılanmaktadır.Durumu iyi olan herkes Kızılay’a yardım etmeyi bir borç bilmeli ve bağışta bulunmalıdır. Kızılay’a yardım için Kızılay pullarından satın alınabilir veya Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanların derileri kuruluşa bağışlanabilir.Bir gün felakete uğradığımızda yardıma muhtaç olabileceğimiz unutulmamalı,destek ve yardım esirgenmemelidir.

Kızılay Haftası Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.