Kitap ve Kitap Okumanın Faydaları ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda kitap ve kitap okumanın faydaları ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Kitap insanın dostudur. Ön yargısız ve insaflı bir dosttur. Kitap insan için fedakar bir dosttur. Bu dostluk karşılıklı olarak sürmektedir. İnsan okuyarak nefes alır, kitap bilgi verir. İnsan öğrendiğini yaşar, kitap öğretmeye devam eder. Bu ilişki sosyal bir ilişki olarak dostluk hukukuna dayanmaktadır.

Kitap okumak insanı olgunlaştırır. İlim insanın yumuşak huylu, yumuşak sözlü olmasını sağlar. Adaletli olmasını, iyilik ve vicdan sahibi olmasını sağlar. Kitap insanın hayretini arttırır. İnsanı meraklandırır. Sorgulamaya ve araştırma yönlendirir. Kitap sayesinde insan çevresini ve dünyayı tanır.

Kitap okuyan bireyler, zeki, düşünceli, hisli kişiler olarak kendini toplumda belli ederler. Kitap okuyan kişi oturmasından kalkmasında, yürüyüşünden, yemesinden, içmesinden, konuşmasından ve yazmasından anlaşılmaktadır.

Kitap okumak bir hayat tarzıdır. Bu tarzın sürdürülmesi bir ahlak olmuştur. Kitap okuma ahlakı yayınların takip edilmesinden çok öğrenilen bilginin yaşanılması anlamına gelmektedir. İnsan öğrendiklerini yaşadığı nispette kıymetlidir. Kitap okumak ancak o zaman bir anlam kazanır.

Kitap okumak beşikten mezara sürmelidir. Hayatın her anında kişiler okumaya ve öğrenmeye aç olmalıdır. Okumak, yaşamaktır. Okumak, ekmek su gibidir. Okumaya zaman ayrılmaz. Okumak zaten olması gerekendir. Okumak bir gerekliliktir. Okumak bir ilaç gibidir. Kitabın önemi bu nedenle çok büyüktür. Karanlıkların aydınlığa çıkması kitapla mümkündür.

Kitap ve Kitap Okumanın Faydaları ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.