Kitap Okumanın Önemi

Kitap okumanın önemi ile ilgili yazı, kitap okumanın önemini anlatan yazı

Kitap Okumanın Önemi Nedir

Okuma alışkanlığı kazanmak insanın kişiliğini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Okumak kişinin hayal dünyasını geliştirmesinin yanında, sözcük dağarcığını da artırarak insanın  bilgi ve birikim kazanması açısından da önemlidir.

dunyafelsefegunuKitaplar sayesinde hiç tanımadığımız ülkelere diyarlara gider,hiç bilmediğimiz evlere gireriz. Kah hüzünlenir trajik olaylara tanıklık ederiz, kah neşelenir koşar adımlarla bilmediğimiz diyarlarda dolanırız. Geçmişe müdahale edemesek de ,geleceğimizi kitaplardan öğrendiklerimizle şekillendiririz.Yukarıda bahsettiğimiz olayların tümünü ancak ve ancak okumayla gerçekleştiririz.

Türk milleti olarak ne yazık ki okuma alışkanlığımız yok denecek kadar azdır.Yapılan tüm araştırmalar bu gerçeği ortaya koymaktan çekinmiyor. Japonlar yılda 25, İsveçli yılda 10 ,Fransız yılda 7 kitap okurken maalesef  6 Türk yılda bir kitap okuyor.
Niçin az okuduğumuz konusunda aşağıda verdiğimiz bilgiler sanırım yeterli olacaktır;
Millî Eğitim Bakanlığı’nca 1993 yılında yapılan  bir ankete göre insanımızın okuma sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır:
1-Kitap okuma alışkanlığının olmaması: % 50,2
2-Yeterince zaman bulunamaması: % 16,6
3-Boş zamanlarında yoğun olması: % 10,6
4-Tv, video ve sinemanın tercih edilmesi: % 10,5
5-Kitap fiyatlarının yüksek olması: % 4,6
6-Dersleri sebebiyle okuyamama: % 3,4
7-Diğer sebepler: % 1,9
8-Cevap yok: % 2,27

Türk toplumu bu bilgi çağında kendine iyi güzel bir yer edinmek istiyorsa işe kitap okumakla başlamalı, bu sayede tartışıp, sorgulayarak bilim üretmeli, muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmelidir.

Maddi alemden sıyrılıp , dördüncü boyuta geçmek, aklın sınırlarını aşıp manevi yolculuğa çıkmak ,bizi çevreleyen karanlığı yırtıp aydınlığa çıkmak istiyorsak mutlaka okumalıyız!

Okuyarak cahilliğin ayazından kurtulmalıyız!

Kitap Okumanın Önemi Hakkında Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

13 yorum

  1. Kitap Hayatı Okumaktır , İyi kitaplar en gerçek dostlarımızdır, Kitaplıklar aklin tedavi yerleridir , Kitap aklin ilacıdır ARKADAŞLAR KİTAP OKUMAYI ASLA KESMEYİN BİZE ÇOK AMA ÇOK YARARI VARDIR GÜNDE 1 KİTAP OKUSAK BİLE O KİTABIN BİZE BÜSSÜRÜ FAYDASISI OLUR ( UNUTMAYINIZKİ KENDİNİZ İÇİN ÇALIŞIYORSUNUZ )

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.