Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Aşağıda kitap okumak neden önemlidir kısaca olarak ele alacağız.

Kitap, insanın olgunlaşmasını sağlar. İnsanların hayata bakış açısını değiştirir. İnsanın ufkunu genişletir. Yeni dünyalar tanımasını sağlar. Bilgi dağarcığını arttırır. Kitap insanın en yakın dostu olur. Ön yargısız, merhametli, şefkatli bir dost olarak her an yanında olur.

Kitap okumak bir heves değildir. Kitap okumak ve ihtiyaçtır. Susamak, yemek yemek kadar normal ve insani bir ihtiyaçtır. Okumak sıradan bir eylem olarak anlaşılmamalıdır. Kitap okumanın zamanı vardır ama yaşı yoktur. Her kitap okunmasa da okunan her kitabın belli bir amacı olmalıdır.

Kitap okumak insanın en önemli işi olmalıdır. Bu bakımdan kitap okumaya zaman ayrılmaz. Kitap okumaktan zaman ayrılmalıdır. Birinci mesele okumaktır. Olayların merkezinde okuma eylemi bulunmalıdır. Cehalet bir düşmandır. Bu nedenle düşmana karşı silahla donanmak gerekir. Bu da ancak çok okumak ve çok çalışmak ile mümkündür.

Okuyan insanlar bilgili, görgülü, ahlaklı, milli ve manevi değerlerine bağlı kişiler olarak kendini gerçekleştirmiş kişiler olurlar. Okumaktan zarar gelmez. Fikir ve hislerin harekete geçmesi, insanın kendini güvenli ve özgüvenli hissetmesi ancak okumakla mümkündür.

Okumak bir direniş hareketidir. Devamlı olması bir diriliş hareketine dönüşür. Fikirlerin ve hislerin olgunlaşması, insanın kendini ve dünyayı tanıması, geçmişi bilmesi ve geleceği şekillendirmesi ancak okumakla mümkündür.

Kitap Okumak Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.