Kişilik Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Her insan dünya üzerinde yaşayan diğer tüm insanlardan farklıdır çünkü o insanı özel ve tek kılan o kişinin fiziksel özellikleri, duyguları ve düşünceleridir. Bu farklılıkların meydana gelmesinde ise bir çok etken vardır. Bu etkenler; kalıtımsal faktörler ve çevresel faktörler olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Kalıtımsal Faktörler: Kişiliğin oluşumunda büyük bir etkisi vardır. Bilimsel araştırmaların hızlandığı eski dönemlerde bilim adamları kalıtımsal faktörlerin kişiliğin üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için hayvanlar üzerinde bir çok deneyler yapmışlardır ve bu deneyler sonucunda kıza bir zaman dilimi içinde meydana gelen hayvan nesillerinde aynı özelliklere rastlanmıştır çünkü genetik geçişler her nesil arasında meydana gelmiştir. Bu nedenle de kalıtımsal ya da genetik faktörler kişiliğin gelişmesinde oldukça önemli bir faktördür.

Çevresel Faktörler: Kişiliğin meydana gelmesinde iki önemli faktör ise çevresel faktörlerdir. İnsan şüphesiz ki öncelikle ailesi içinde daha sonra da ait olduğu toplumun sosyal çevresinde şekillenir çünkü eğitimini önce aile içinde almaya başlayan birey, eğitim hayatına okulda devam eder ve akranları ile etkileşime girer böylece her gün çevresinden farklı şeyler gözlemler ve böylece kişiliğini değiştirir ve ergenlik çağına geldiğinde ise artık kişiliği oturmuş bir birey meydana gelir.

Kişilik Oluşumu ve Sorunları Konusundaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.