Kış Gündönümü

Bugün Kış Gündönümüne özel bir karşılama yapıldı. Kış gündönümü nedir bugün 21 Aralık ve kış mevsimine giriş yaptık yani kış gündönümü başladı.

Google, son zamanlarda günün anlamına özel hazırladığı doodle’lar ile kullanıcılarını şaşırtıyor, aynı zamanda bilgilendiriyor.
Kuzey Yarımküre’de, kış gündönümü 21 Aralık tarihinde başlıyor ve o gün gündüzler en kısa geceler ise en uzun şekilde yaşanıyor. En uzun gece bugün fakat bugünden itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Mart tarihinde ise eşitlenecek ve o tarihten sonra gündüz süresi gece süresini geçmeye başlayacak.
Yaz Gündönümü tarihi ise 21 Haziran’dır. Bugünde Yengeç Dönencesi güneş ışıklarını dik şekilde alır. Aynı zamanda Kuzey yarım kürede günler kısalmaya, güney yarım kürede ise günler uzamaya başlar.
Kış Gündönümü olan 21 Aralık’ta  Oğlak Dönencesi güneş ışıklarını dik bir şekilde alır. Bu tarihte Kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede ise kısalmaya başlar. 21 Aralık günü Kuzey yarım küre için kış mevsiminin başlangıcı, güney yarım kürede yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir. Ancak bu durumun istisnası vardır. Çünkü kimi ülkelerde bu tarih yazın veya kışın tam ortası sayılır. 21 Aralık tarihi Güney yarım kürede en uzun gün, Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanmasıyla bilinir.
kış gündönümü
Kış Gündönümü ve Pagan Bayramı Yule İlişkisi

Kış Gündönümünün kuzey ülkeleri için ayrı bir önemi vardır. Çünkü bu ülkelerde pagan ve neo-pagan inançları benimsenir ve bu inançlar dahilinde Yule bayramı kutlanmaktadır. Kış gündönümü olan 21 Aralıkta kutlanan Yule bayramında paganlar; buğday başaklarını yakar ve eğlenirler.

Kış gündönümü bunun dışında pek çok inanışta da önemli yere sahiptir.

Kış Gündönümü, İle İlgili Bilgiler Aktardık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.