Kırıkkale’de Bir Okulda Sıra Dışı Sınıf

Kırıkkale’de bir okulda öğrencilerin kendilerini evinde hissetmesi için Öğretmen Emre Delice tarafından ev gibi sıra dışı bir sınıf yapıldı.

Kırıkkale’nin Etiler Mahallesi’nde bulunan Hasan Ali Yücel İlkokulu 1-C sınıfı öğrencileri, okula gelirken artık heyecanla ve hevesle geliyor. Bunun nedeni bulundukları sınıf… Çünkü onların sınıfı çok farklı. Sınıf halı ile kaplı, çocuklar ayakkabılarını çıkarıp terliklerini giyerek sınıfa giriyor. Tıpkı ev ortamı taşıyan sınıf Öğretmen Emre Delice’nin hayali olan bir projeydi. Delice’nin İngiltere ve Finlandiya eğitim sisteminden etkilenerek gerçekleştirdiği projeye okul yöneticileri ve veliler tarafından da destek geldi.

Delice, eğitimin kalitesini yükseltmeyi kendine hedef bilerek bazı projelere daha imza attı. Bunları ise şu şekilde açıkladı; “Projelerin ilki kelime havuzu projesi… Bu proje şu şekilde çocuklar kelime havuzundan bir kağıt çekiyorlar, çıkan kelimeyi ile ilgili cümle kurmaya çalışıyorlar. Bu sayede üst düzey öğrenme yetileri gelişiyor. Diğer proje ise ölçek değerlendirme. Öğrencilerin yaptığı çalışmaların bazı simgelelerde ifade edilmesi. Öğrenciler güzel yazı yazdıkça, güzel davranışlarda bulundukça, geri dönüşüme katkı sağladıkça, matematikte başarı gösterdikçe farklı simgeler kazanıyor ve ölçek tablosuna işleniyor. Bu tabloyu okumayı velilerde öğrendi. Sınıfa geldikçe bu tablodan çocuklarının durumu hakkında bilgi alıyorlar. Son proje ise ailemle okuyorum projesi. Düzenlediğim kütüphaneden veliler istedikleri kitapları alabiliyor ve akşam evde çocuklarıyla okuma saatleri yapıyor. Buda çocuklar üzerinde çok güzel etkiler bırakıyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.