Kır Koşusu Nedir

Kır koşusu nasıl yapılır, kır koşusu nedir

Kır koşusu, kros olarak da bilinir, belirli bir pist olmaksızın açık alanda yapılan uzun mesafe koşusu. Sonbahar ya da kış ayların­da düzenlenen yarışlar, daha uzun mesafeli maraton yarışlarından farklı olarak genellik­le karayollarında yapılmaz. Pek çok amatör atlet kondisyonunu ve dayanıklılığını arttır­mak amacıyla bu sporu yapar.

kirkosusu

Kır koşusunda ilk uluslararası yarışma 1898’de İngiltere ile Fransa arasında yapıl­dı. 1903’te İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler arasında uluslararası bir şampiyona başlatıldı, 1907’de Fransa, 1924’te Belçika, 1929’da İtalya, Lüksemburg, İspanya ve İsviçre, II. Dünya Savaşı’ndan sonra da öteki ülkeler bu şampiyonaya katılmaya başladı.

1962’de Uluslararası Amatör Atletizm Fe­derasyonu (IAAF) hem kadınlar, hem er­keklerde kır koşusu yanşmalarına ve uluslar­arası şampiyonalara ilişkin kuralları belirle­di. İlk uluslararası kadınlar kır koşusu yarış­ması 1967’de, Galler’deki Barry’de düzen­lendi. Kır koşusu yaz yarışmalarına uygun olmadığı için 1924’ten sonra Olimpiyat Oyunları’ndan çıkarıldı.

IAAF’nin uluslararası yarışmalar için be­lirlediği standart mesafe erkeklerde en az 12 km’dir; kadınlarda ise 2-5 km arasında değişir. Kır koşusu belli bir pistte düzenlen­mediğinden koşulan alan çok farklı koşul­larda olabilir; bu yüzden yarışmalarda dün­ya rekoru ilan edilmez.

Takım koşularında ise her takım 6-9 atlet­ten oluşur. Puanlamada takım üyelerinin yarışı bitirme sıralarına göre aldıkları puan­lar (örn. birinci için 1, ikinci için 2 puan) toplanır ve en düşük toplam puanı alan takım yarışmayı kazanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.