Kimyasal Tepkimeler Nelerdir

Kimyasal Tepkimeler Nelerdir Kısaca

Maddelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Fiziksel değişim maddenin temel yapısında bir değişiklik yaratmazken kimyasal değişim geçiren maddeler yeni bir yapı kazanır ve eski maddeden farklı kimyasal özelliklere sahip olur. Bu kimyasal değişimlere kimyasal olay ya da kimyasal tepkime de denmektedir.

Demirin havadaki oksijenle tepkimeye girip pas oluşturması, suyun elektrik akımıyla hidrojen ve oksijenine ayrılması, yanma, mayalanma, fotosentez gibi olaylar kimyasal tepkimeye örnek olarak verilebilir. Bu tepkimeler tepkimeye giren maddelerin tanecik yapısında bulunan atom ya da moleküllerinin çarpışması sonucu gerçekleşir ve bazı kimyasal bağlar kopar ya da yenileri oluşur. Yani maddenin atom düzeyinde kimyasal bir değişimi söz konusudur. Bu şekilde kimyasal bir bağ söz konusu olduğunda da oluşan madde başka bir maddedir.

Kimyasal tepkimelerde her ne kadar bağlar ve kimyasal özellikler değişse de bazı özellikler mutlaka korunur. Atomların özellikleri ve sayıları, çekirdek yapıları, tepkimedeki toplam kütle, enerji ve elektriksel yük mutlaka korunmak zorundadır. Korunmazsa bu kimyasal tepkimeden ziyade başka bir tepkime çeşidi olacaktır.

Bu değişmeyen özelliklerin yanında maddenin molekül sayısı, gazlar için hacim ve basınç değişebilen niteliklerdir.

Kimyasal Tepkimeler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.