Kimler Ek Tercih Yapabilir

Kimler Ek Tercih Yapabilir
 • 03.09.2013

YGS LYS ek yerleştirmelerde kimler ek tercih yapabilir. ek yerleştirme tercihi yapabilmek için gerekli şartlar.

Ek Tercih Yapabilir miyim ? Kimler Ek Tercih Yapabilir ?

ÖSYM’ nin üniversite sınav sonuçlarını açıklamasının ardından, üniversiteye yerleşmeye hak kazananlar 2-6 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaklar. Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanmayan öğrenciler ek yerleştirmeleri bekleyeceklerdir.

2-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak kayıtlardan sonra üniversiteler boş kontenjanlarını YÖK’ e bildirecek ve YÖK yeni bir ek yerleştirme kılavuzu hazırlayarak tahmini Ekim ayında yayınlayacak. Öğrencilerin ek yerleştirmeye başvurabilmesi için 2 veya 4 yıllık bir bölümü kazanmamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda tercih yapacağı bölümün taban puanı ile almış olduğu puanın aynı veya üzerinde bir puan alması gerekmektedir. Kazanmış olduğu bölümü okumak istemeyen öğrenciler seneye tekrar sınava girmek durumundadırlar, fakat böyle bir durumda Ortaöğretim Başarı Puanları yarı katsayı ile çarpılacaktır.

2013 YGS LYS Ek Yerleştirme Koşulları İle İlgili Bilgilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Zeynel dedi ki:

  ben erzincan ünw kazandım 2 yıllık meslek cıkışlıyım ama erzincana gitmk istemyrm 2. seçim hakkını kullanabilirmiyim

 2. Zeynel dedi ki:

  ben tercih yaptım bana erzurum ünw geldi 2 yıllık meslek cıkışlıyım ben ama ben erzuruma gitmek istemyrm 2. seçim hakkını kullanabilirmyim ben

 3. Zafer EFE dedi ki:

  Hocam ben geçiş hakkımla bartın üniversitesini kazandım ama konaklamadan dolayı yaşadığım sıkıntıyla kaydımı sildirdim ek tercih yapma imkanım varmıdır ?

 4. tahsın dedi ki:

  ben tercıh yapmadım 2. tercıh yapabılır mıyım ?

  1. bilgin dedi ki:

   sevgili arkadaşlar!size bi sorum olacaktı yardımcı olursanız teşekkür ederim.BEN 2012 girişli olarak bir üniversitede okuyorum.2013 ek yerleştirmede tercih yapabilmem için okulla ilişkimi kesmem(kayt sildirme) gerekir mi ? yoksa tercihten sonra bir üniversite kazanırsam,kazandıktan sonra mı kaydı mı sildirmem gerekli cevabınızı bekliyorum tşk :))

 5. ayşe dedi ki:

  merhaba ben anadolu üniversitesi aöf adalet kazandım ikinci üniversite olarak örgün ilahyat bölümünü ek tercih yapabilir miyim

 6. nurgül dedi ki:

  Ben üniversiteye yerleştim ama yanlışlık oldu yani benim elimde olan birsey değildi farkında olmadan yanlış bir tercih yapmışım ek yerleştirmeden faydalanabiliyor mu yum ?

 7. özkan Meral dedi ki:

  Merhaba ben Ygs sınavına girmek dışında herhangi bir işlem yapmadım tercihleri de yurt dışında olmamdan dolayı kaçırdım. Tercihleri nasıl nezaman yapacağım hiç bir bilgim yok aöf kayıt yaptırmam için ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

 8. MERT dedi ki:

  merhaba ben sınavsız geçişle üniversiteye tercih yapmadım şimdi tekrardan tercih yapabilirmiyim bunun için ne yapmam gerekiyor.

 9. ayşe dedi ki:

  ben bir üniversiteye yerleştim ama istediğim bölüm olmadı ek tercihten yararlanabilirmiyim??

  1. abc dedi ki:

   malesef yararlanamıosun. hangi bölüm?

YORUM YAZ