Kimler Ek Tercih Yapabilir

YGS LYS ek yerleştirmelerde kimler ek tercih yapabilir. ek yerleştirme tercihi yapabilmek için gerekli şartlar.

Ek Tercih Yapabilir miyim ? Kimler Ek Tercih Yapabilir ?

ÖSYM’ nin üniversite sınav sonuçlarını açıklamasının ardından, üniversiteye yerleşmeye hak kazananlar 2-6 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaklar. Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanmayan öğrenciler ek yerleştirmeleri bekleyeceklerdir.

2-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak kayıtlardan sonra üniversiteler boş kontenjanlarını YÖK’ e bildirecek ve YÖK yeni bir ek yerleştirme kılavuzu hazırlayarak tahmini Ekim ayında yayınlayacak. Öğrencilerin ek yerleştirmeye başvurabilmesi için 2 veya 4 yıllık bir bölümü kazanmamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda tercih yapacağı bölümün taban puanı ile almış olduğu puanın aynı veya üzerinde bir puan alması gerekmektedir. Kazanmış olduğu bölümü okumak istemeyen öğrenciler seneye tekrar sınava girmek durumundadırlar, fakat böyle bir durumda Ortaöğretim Başarı Puanları yarı katsayı ile çarpılacaktır.

2013 YGS LYS Ek Yerleştirme Koşulları İle İlgili Bilgilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. Hocam ben geçiş hakkımla bartın üniversitesini kazandım ama konaklamadan dolayı yaşadığım sıkıntıyla kaydımı sildirdim ek tercih yapma imkanım varmıdır ?

    • sevgili arkadaşlar!size bi sorum olacaktı yardımcı olursanız teşekkür ederim.BEN 2012 girişli olarak bir üniversitede okuyorum.2013 ek yerleştirmede tercih yapabilmem için okulla ilişkimi kesmem(kayt sildirme) gerekir mi ? yoksa tercihten sonra bir üniversite kazanırsam,kazandıktan sonra mı kaydı mı sildirmem gerekli cevabınızı bekliyorum tşk :))

  2. Ben üniversiteye yerleştim ama yanlışlık oldu yani benim elimde olan birsey değildi farkında olmadan yanlış bir tercih yapmışım ek yerleştirmeden faydalanabiliyor mu yum ?

  3. Merhaba ben Ygs sınavına girmek dışında herhangi bir işlem yapmadım tercihleri de yurt dışında olmamdan dolayı kaçırdım. Tercihleri nasıl nezaman yapacağım hiç bir bilgim yok aöf kayıt yaptırmam için ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.