Kıdem Tazminatı Şartları

Kıdem Tazminatı ile ilgili soruları yanıtlıyoruz. Kıdem Tazminatı için gerekli koşullar nelerdir. Kıdem Tazminatı şartları nelerdir. 2012 yılı Kıdem Tazminatı için gereken koşullar şunlardır :

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre; Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin; 1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, 2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, 3- Askerlik görevi nedeni ile, 4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, 5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile, 6- İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

1 yorum

  1. ben bi firmada 15 ağustosdan beri sigortalı gözüküyorum normalde 9 temmuzda işe girdim ve patronum beni işten çıkarmak istiyor sadece keyfi sebeplerden ben tazminat alabilir miyim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.