Kerim Sadi Kimdir

Kerim Sadi Kimdir, Kerim Sadi Hakkında Bilgi

Kerim Sadi, asıl adı Nevzat Cerrahoğlu (d. 1900, İstanbul – ö. 12 Ağustos 1977, İstanbul), Türkiye’de sosyalist hareketin tarihine ilişkin kitapları, broşürleri ve yazı­larıyla tanınan yazar.

1919’da İstanbul Sultanisi’ni (bugün İstan­bul Lisesi) bitirdikten sonra başladığı tıp öğrenimini yarıda bıraktı. İlk yazısı İzmir’ de çıkan Ahenk dergisinde yayımlandı (1918). Daha sonra Aydınlık, Resimli Ay, Yeni Adam gibi dergilerde yazdı; Aydınlık’ ın “Fevkalâde Gençlik Nüshası” adlı özel sayısının yayımına katkıda bulundu. 1925’teki Türkiye Komünist Partisi (TKP) tutuklamasında Şefik Hüsnü (Deymer) ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklanarak 4 yıl hapse mahkûm edildi.

1932’de “İnsaniyet Kütüphanesi” yayınlarını kurarak broşürler yayımlamaya başladı. Bu broşürlerde, bir­çok ünlü yazar ve edebiyatçıyla polemiğe girerek, onların tarih, edebiyat ve çeviri anlayışlarını eleştirdi. Bu arada sosyalist düşünürlerin bazı kitaplarım Türkçeye çe­virdi. Yazılarında A. Cerrahoğlu adını da kullanmıştır. Başlıca yapıtları arasında, Ansiklopedideki Vahşi (1929), Kari Marx (1935), Iş Ücreti Nedir? (1935), “Ekonomicilik” Efsanesi (1938), Bir islam Reformatörü: Mehmet Akif (1964), Türkiye’de Sosyalizmin Tarihi­ne Katkı (1975) sayılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.