Kentsel Dönüşümde Mimari Doku Korunacak

Kentsel Dönüşümde Mimari Doku Korunacak hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

TOKİ yaptığı kentsel dönüşüm projelerinde amaçladığı, afetlere karşı riskli , ömrü dolmuş yapıların yerine yapacağı yeni evlerde şehirlerin tarihi ve kültürel dokusunun korunacağı projeleri hayata geçirecek.

TOKİ başkanı Mehmet Ergün Turan yaptığı açıklamada Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisi olan sağlıksız yapıların bu proje sayesinde son bulacağını açıkladı.

Bu konutların hem içinde yaşayan insanların can ve mallarının güvenliği korunması açısından , kentsel dönüşümün şart olduğunu söyledi.

Proje alanında konut karşılığı antlaşma yolu ile vatandaşlara kira yardımları verilerek yeni konutların yapılması sağlanacağı söylendi.

Turan konuşmasında ayrıca, gecekondu tarzı yapıların imarının yenilenerek, daha düzgün ve yaşam için uygun alanların yapılacağını söyledi.

Ciddiyetle projelerin devam ettiğini belirten TOKİ başkanı bu tip projelerde TOKİ’nin altın anahtar görevi göreceğini ve Türkiye’deki her şehrin dünya statüsünde birer marka şehir olarak kaliteli ve doğal bir yaşamı insanlara vereceğini söyledi.

Muş’ta yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleridne tarihi yapılardan olan Hacı Şerif ve Ulu Cami ve bir de kilisenin bulunduğu bölgede tarihi yapıya hiç bir zarar verilmeden silüetin aynı şekilde korunduğunu bu civara yüksek binaların yerleştirilmesinin engellendiğini söyledi. Muş’ta kale mahallesinde gerçekleşen bu dönüşümün 2012 yılında başladığını söyleyen Turan, bu gölgeye gecekondular yerine 715 konut, 1 cami, 115 işyeri yapılması çalışmasına devam edildiğini söyledi. Bu sayede Muş’un Kale Mahallesi artık bir gecekondu semti olmak yerine insanların ticaret yapabildiği bölge halkının daha mutlu olduğu bir yere dönüşeceğini söyledi.

 

Kentsel dönüşümlerde şehirlerin tarihi dokusu korunacak konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.