Kent Oyuncuları Topluluğu

Kent Oyuncuları Topluluğu Kimlerdir

Kent Oyuncuları, İstanbul’da Müşfik Kenter ve Yıldız Kenter tarafından kurulmuş, 1961-62 döneminden beri etkin tiyatro topluluğudur.

Kenter kardeşler 1959’da Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılarak İstanbul’a gittiler. Arkadaşları Kâmran Yüce, Şükran Güngör, Lale Oraloğlu, Sadri Alışık ve Zihni Rona’yla birlikte, önce Muhsin Ertuğrul’ un yöneticiliğinde Karaca Tiyatro’da, sonra da Site Tiyatrosu adıyla çalıştı­lar. 1961’de Kent Oyuncuları adını alan topluluk, uzun süre de Dormen Tiyatrosu’ nun salonunu kullandıktan sonra 1968’de Harbiye’de yaptırılan kendi salonuna taşın­dı. Kuruluşta yer alan sanatçıların dışında Mustafa Alabora, Genco Erkal, Erol Gü­naydın, Cahit Irgat, Çolpan İlhan, Çetin İpekkaya, Gülsün Kamu, Güler Kıpçak, Bülent ve Alev Koral, Tuncel Kurtiz, Güİ Onat, Sema Özcan, Ali Poyrazoğlu, Çiğ­dem Selışık, Meral Taygun ve Gülsen Tuncer gibi oyuncular da zaman zaman toplulukta çalıştı.

kent oyunculari müşfik kenter

Kent Oyuncuları yerli ve yabancı yazarla­rın oyunlarını sahneleyen bir repertuvar tiyatrosudur. Başlangıcından günümüze değin sahneledikleri oyunlar arasında Harold Pinter, Jean Anouilh, John Osborne, Eugene Ionesco, Anton Çehov, Edward Albee, Bertolt Brecht, Arthur Miller, Tennessee Williams gibi yabancı yazarlarla Güner Sümer, Neca­ti Cumalı, Hidayet Sayın, Orhan Asena, Turan Oflazoğlu, Melih Cevdet Anday, Adalet Ağaoğlu, Aziz Nesin ve Sadık Şendil gibi Türk yazarların birçok nitelikli oyunu vardır. Arada yalnızca ticari kaygıyla seçilen önemsiz ve hafif oyunlara da yer verilmiştir.

Kent Oyuncuları her yaz çıktığı Anadolu turnesinin yanı sıra yurtdışında da başarılı turneler gerçekleştirmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.