Kendi Düşen Ağlamaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Kendi Düşen Ağlamaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon konusundaki yazımızı sizler için hazırladık.

Her insan hata yapar ve bu hatalardan ders aldığı sürede insan ayakta kalmayı öğrenir. Bundan ötürüdür ki sürekli olarak çocuklarımız hata yaptığı zaman onlara kızmak yerine kontrollü bir serbestlikle davranışlarının gelişmesine izin vermeliyiz.

Her insan tercihleri ile beraber yaşar. Davranışlarının sonucu iyi veya kötü olabilir. İnsan kendi seçimleri doğrultusunda yaptığı hatalardan da ders çıkarıp şikayet etmemelidir. Çünkü bu davranış kendi isteği ile olmuştur ve sonuçlarına katlanmak icap etmektedir.

İnsanlar yapıları icabı dik başlıdır ve onları ancak kendi hataları bu durumdan vazgeçebilir.

Kendi düşen ağlamaz kompozisyon konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

2 yorum

  1. Hayatın tüm yükünü omuzlarında hissetmek, her insanın bir dönem veya hayatı boyunca sahip olduğu bir histir. Yapmaya kalkıştığı işlerin altında ezilenler ve yollarını şaşıranlara hepimiz şahit olmuşuzdur veya kendimizin başına gelmiştir. Başarısızlıkla sonuçlanan işlerde de başka başka sebepler ve sorumlular aranır.

    Bunlardan biraz farklı olarak bir de her şeyin en iyisini bildiğini düşünen insanlar mevcuttur. Bu tavır bazen iyi sonuç verir fakat bazen insanı pişman eder. İşte “kendi düşen ağlamaz” sözü bu insanlar için söylenir.

    Örneğin birlikte ders çalışan iki öğrenciyi düşünelim. Bunlardan bir tanesi “hoca kesin bu konulardan soracak, ben diğerlerine çalışmayacağım” diyor olsun. Diğeri de bunun yanlış olduğunu, öğrenci olarak görevlerinin her şeye çalışmak olduğunu arkadaşına anlatmaya çalışsın. Ama arkadaşı dediğim dedik çaldığım düdük bir tavırla kendi dediğinde diretsin. Sonuçta ikisi de ders çalışır fakat sınav günü geldiğinde biri haklı çıkacaktır. Sadece bazı konuları çalışan öğrencinin şansı eğer çok açık değilse hoca diğer konulardan da sorar ve bu öğrenci sınavdan düşük not alır. Sonrasında arkadaşına gidip “vah, tüh” derse “keşke öyle yapmasaydım” diyip hayıflanırsa arkadaşının vereceği cevap “kendi düşen ağlamaz” olacaktır.

    Bir insan her şeyin en iyisini en güzelini bilemez. Bu bir gerçektir. Elbette herkesin iyi bildiği konular vardır fakat bu konular dahil tüm konularda karşımızdakilerin söylediklerine de kulak asmalıyız. Yoksa sadece ben bilirimcilik ile bir yere varılamaz. Bu tavır, kendi düşen ağlamaz atasözünü haklı çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.