Kelebekler Nasıl Yaşar

Dünyanın en narin böcek türü olarak bilinen kelebeklerin yaşamı hakkında bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

Narin olarak tanımlanan bu canlı türleri dünya üzerinde tüm iklim tiplerinde yaşayabilmelerine rağmen en fazla tropikal ormanların bulunduğu alanda yaşarlar. 24.000 dolaylarında türü olan kelebekler, hayata tırtıl olarak gözlerini açarlar. Güçlü çene yapısına sahip olan tırtıllar bitkiler üzerinde beslenirler ve böylece kelebek evresine ulaşırlar.

Vücutlarının tamamı ince ve küçük duyu tüyleri ile kaplıdır. 4 kanadı ve 6 bacağı olan kelebekler, sahip olduğu kasları sayesinde kanatlarını ve bacaklarını hareket ettirebilirler. Kelebekler kısa mesafeli göçler yaparlar ancak buna rağmen bazı kelebek çeşitleri ise kilometrelerce uzaklara göç edebilirler.

Genellikle 2 ile 4 hafta yaşayan kelebekler, aslında insanlar için fazlasıyla önem arz etmektedir. İnsanların yaşaması için önemli olan polenleri yabani bitkilerden alarak taşıyıp bir şekilde insanlara ulaştıran kelebekler, aynı zamanda hayvanların beslenmesi için yiyecek bulmalarını da kolaylaştırmaktadır.

Kelebeklerin Yaşamı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.