Kayıt İçin Üniversiteye Gitmeye Gerek Yok

Geçtiğimiz yıl denemesi yapılan e-kayıt sisteminden bu yıl tüm devlet üniversiteleri yararlanacak.

Bir önceki yıl YÖK ve Türksat A.Ş. tarafından yapılan iş birliği ile 32 üniversitede denenen e-kayıt uygulaması bu yıl kapsamını arttırarak tüm üniversitelerde uygulanmaya başlanacak. Üniversitelerin herhangi bir bölümüne kayıt yaptırma hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213’ü kayıtlarını e-devlet kapısı üzerinden yapabilecek. Kayıt yaptıramayan diğer öğrenciler ise kayıtlarını istenen belgeler ile birlikte yine üniversitelerin ilgili bilimlerinden yapabilecek. Bu öğrencilerin e-kayıt yaptıramamalarının sebebi ise özel yetenek programları olmaları sebebi ile kendilerinden birtakım belgelerin isteniyor olması.

Üniversitelere e-kayıtlar ne zaman bitiyor?

2016-2017 öğretim yılı kayıtları bugün başladı. Kayıt için 28 Temuz-5 Ağustos tarihleri aralığında öğrenciler e-devlet kapısı üzerinden kayıtlarını yaptırabilecek. Bu sayede zamandan tasarruf eden öğrenciler aynı zamanda daha az bir maddi külfetin altına girecek.

Üniversitelere e-kayıt hangi adreslerden yapılacak?

E-devlet kapısı şifresi postanelerden alınarak https://www.turkiye.gov.tr adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapılacak. Buradaki e-hizmetler sekmesini tıklayan adaylar YÖK “Üniversite e-Kayıt” hizmetinden kayıtlarını kolaylıkla yaptırabilecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.