Kayaçlar Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda doğa oluşumunda önemli parçalardan biri olan kayaçlar hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Kayaç, bazı minerallerin ve taş parçalarının birleşmesi sonucu oluşan veya sadece bir tane mineralin bir çok kez bir köşede birikmesi sonucu oluşan kütlelerdir. Örneğin; Granit ve bazalt farklı minerallerden, kum taşı farklı özelliklerde kum büyüklüğündeki tanelerin bir köşede birikmesinden, mermer ve kuvarsit ise tek bir mineralden meydana gelmiş kayaçlardır.

Kayaçlar meydana gelme aşamasında oluşumunda rol oynayan olayın geçtiği doğadan izler taşır. Bu sayede yer kabuğunun jeolojik biçimde nasıl ilerlediğini bilimsel anlamda keşfetmemize yardımcı olmuştur. Bu sayede yer tarihi açısından büyük yardımcı kaynaklardır.

Kayaçlar bazı sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflandırmalarda ise mineral yapılarına, kimyasal bileşenlerine, içerdiği maddelerin dokularına ve meydana gelmelerine sebep olan olaylar etkilidir. Bu kıstaslar sayesinde aynı tür oluşum taşıyan kayaçlar aynı sınıfa konulmuştur. Bu bağlamda kayaçlar üç’e ayrılmıştır. Bunlar; Magmatik kayaçlar, tortul kayaçlar ve başkalaşım kayaçlarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.