Kavimler Göçü Nedenleri ve Sonuçları

Kavimler göçü nedenleri ve sonuçları maddeler halinde, kavimler göçü nedenleri ve sonuçları vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Milattan önce 375 senesinde meydana gelen kavimler göçü, Hunların kuzeyinden Avrupa’ya giderken önlerine çıkan ostrogot, vizigot, süev, sakson, angıl, frank ve vandal gibi kavimleri yerlerinden oynatmaları sonucunda oluşmuştur.

Kavimler göçünün nedenleri;

– Büyün Hun Devleti dağıldıktan sonra Hazar ve Aral Gölü arasında yani Batı Asya’da nüfus çoğaldı ve kabileler arasında mücadelelerin artması ile batıya doğru hareketlerin başlaması kavimler göçüne neden oldu.

– İdil yani diğer adıyla Volga ırmağının batısına kadar ilerleyen Hunlar, 375 yılında buradaki kavimleri yerlerinden etmeye başlamaları ile kavimler göçü cereyan etmeye başladı.

– Hunlar buradaki kavimlere baskı yaptılar ve Avrupa’yı etkilediler bu durumun etkileri de kavimler göçünü daha da güçlendirdi.

Kavimler göçünün sonuçları;

– Milattan sonra 395 yılında Roma imparatorluğu doğu roma ve batı roma olarak iki bölüme ayrıldı ve batı roma 476 senesinde yıkıldı.

– Krallıklar eski önemini yitirdi ve feodal rejim yani derebeylikler önemli hale geldi.

– Kilise ve papalık makamı ile birlikte skolastik düşünce daha da güçlendi.

– Avrupa Devletleri olan İngiltere’nin, Fransa’nın ve İspanya’nın kurulması için ortam hazırlandı.

– İlkçağ sona erdi ve Ortaçağ başlamış oldu.

– Kavimler göçünün sonucunda Avrupa Hun devleti meydana geldi.

Kavimler Göçü Nedenleri ve Sonuçları Coğrafya, Kavimler Göçü Nedenleri ve Sonuçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.