Katılım Nedir

Katılım nedir demokrasi, katılım nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bir durum sürecinde istekli olarak eylem gösterme ve bir sorumluluğu üstlenme veya bir olay sırasında etkin olarak faaliyet gösterme durumuna katılım adı verilmektedir.

İnsanlar, sosyal varlıklardır ve günlük hayatlarında bir çok sosyal alana girip çıkarlar, böylece bazı durumlara katılım sağlarlar. Katılım, yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların bir durumda istekli olarak sorumluluk alması ya da istekli olarak bir ortamda bulunmasıdır.

Örneğin; öğrencinin okulda bulunması, insanların seminerlere ya da iş toplantılarına katılması gibi. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür.

Katılım kavramı demokrasi rejiminde de oldukça önemlidir. Demokrasiye göre katılım ise; milleti oluşturan vatandaşların demokratik süreç içinde aktif olarak bulunmasıdır. Mesela; halkın seçimlere katılarak sandık başına gidip oy vermeleri ya da kişilerin seçilme haklarını kullanıp siyasette aktif olarak faaliyet göstermeleri de demokrasi de katılım örneklerdir.

Katılım Ne Demektir Vikipedi, Katılım Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.