Karpuz Yata Yata Büyür Anlamı

Geçmişten günümüze kadar atalarımızın söylediği be kulaktan kulağa dolaşarak nesilden nesle aktarılan bir çok atasözü vardır. Bu yazımızda sizlere bu atasözlerinden birisi olan karpuz yata yata büyür ne demek konusunda bilgi vereceğiz.

Toplum içinde insanlar aynı alanlarda ve aynı ortamlarda yaşarlar. Böylece insanlar bir çok işin ucundan tutarlar ve iş bölümü yaparak bir çok işin hakkından gelirler ya da kendi hayatlarını daha yüksek standartlarda yaşayabilmek için çalışırlar ve emek harcarlar.

Toplumda kimi insanlar çok çalışırlar ve bu insanlar çalışkan kişiler olarak tanımlanırlar. Bazı insanlar da vardır ki tembeldir; uyuşuk uyuşuk yatmaktan ve hareket etmemekten hoşlanırlar. Böyle insanlar bir işe yaradıklarını gördüklerinde sanki rahatsız olurlar çünkü onlar için çalışmak ve bir işin ucundan tutmak oldukça zordur bu nedenle de gamsız davranan rahat insanlar olarak tanımlanırlar. Ancak böyle düşünerek hayatta hiç bir işte başarılı olamazlar ve kendilerine ait hiç bir değerli eşyaları edinemezler. Bu sebepten dolayı böyle insanlar sürekli yattığı için karpuz kavun da yatarak tarlalarda büyüdüğü için bu tabir kullanılmaktadır.

Kısacası; “kavun karpuz yata yata büyür” deyimi tembel insanlarla alay etmek için kullanılır.

Kavun Karpuz Yata Yata Büyür Atasözünün Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.